Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere personala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere personala

Buna ziua,
In cazul unui angajat divortat, care este obligat sa plateasca pensie alimentara si care nu are tutela asupra minorului, acesta din urma fiind incredintat mamei, angajatul mai beneficiaza de deducere personala? Mai ia minorul in intretinere?
"Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreținerea căruia/cărora se află aceștia", este precizat la art. 77 alin (4) din Codul fiscal.
Nu beneficiaza de deducere pentru ca nu are copilul in intretinere, este obligat doar la plata pensiei de intretinere.