Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT !!! PLATA ECHIPAMENTULUI DE LUCRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT !!! PLATA ECHIPAMENTULUI DE LUCRU

Buna ziua
Am o mare nedumerire si anume exista vreo lege care reglementeaz plata echipamentului de lucru de catre angajat sau se stabileste de comun acord cu salariatul?

Cu multumiri
Alina
Conform Legea securitatii si sanatatii in munca respectiv Legea 319/2006 costul echipamentului de munca este suportat de catre angajator art. 13 -r) sa asigure echipamente individuale de protectie;
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.
marieta_ilinca a scris:

Conform Legea securitatii si sanatatii in munca respectiv Legea 319/2006 costul echipamentului de munca este suportat de catre angajator art. 13 -r) sa asigure echipamente individuale de protectie;
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.

Este adevarat ceea ce afirmati, dar aceasta prevedere se refera la echipamentul si imbracamintea de protectie (se acorda gratuit de angajator si este obligatorie acordarea acestuia), in ceea ce priveste echipamentul de lucru (salopeta, halat, etc.) acesta se suporta jumatate de catre angajat si jumatate de catre angajator, daca in CCM nu se prevede altfel.
Exista 2 tipuri de echipamente de lucru:
1. Echipamentul individual de lucru reprezinta echipamentul care are ca scop protejarea imbracamintei si/sau a incaltamintei lucratorului (ex. halate, salopete, bocanci, pantofi etc.); costul acestuia se suporta in proportie de 50% de catre lucrator, cu exceptia cazului in care angajatorul a optat pentru un anumit tip de echipament, inscriptionat cu sigla unitatii 9deci, in acest caz, echipamentul de lucru este suportat in totalitate de angajator).
2. Echipamentul individual de protectie, are ca scop protejarea lucratorului de anumiti factori de risc de accidentare si/sau imbolnavire (ex. masti de gaze/praf, centuri de siguranta, manusi de protectie, incaltaminte de protectie cu bombeu metalic, sorturi de protectie, ochelari de protectie etc.); costul echipamentului individual de protectie este suportat in totalitate de catre angajator.

CCM la nivel national, Art. 28. - (1) Contravaloarea echipamentului de protectie se suporta integral de catre angajator.
(2) Contravaloarea echipamentului de lucru se suporta potrivit prevederilor legale si celor din contractele colective de munca de la celelalte niveluri.
(3) in toate cazurile in care, in afara echipamentului de lucru prevazut de lege, patronul cere o anumita vestimentatie speciala, ca echipament de lucru, contravaloarea acesteia se suporta integral de catre angajator.

Gabi Mocanu a scris:

marieta_ilinca a scris:

Conform Legea securitatii si sanatatii in munca respectiv Legea 319/2006 costul echipamentului de munca este suportat de catre angajator art. 13 -r) sa asigure echipamente individuale de protectie;
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.

Este adevarat ceea ce afirmati, dar aceasta prevedere se refera la echipamentul si imbracamintea de protectie (se acorda gratuit de angajator si este obligatorie acordarea acestuia), in ceea ce priveste echipamentul de lucru (salopeta, halat, etc.) acesta se suporta jumatate de catre angajat si jumatate de catre angajator, daca in CCM nu se prevede altfel.

In care act normativ se prevede ca salariatul suporta 50% din echipamentul de lucru?
@ getafolescu

HG nr. 1048/ 2006 :
Art.10
(1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
(2) Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei poate stabili dispozitii pe baza carora sa
se impuna ca lucratorul sa contribuie la costul unui anumit echipament individual de protectie, in situatiile in care utilizarea echipamentului nu este exclusiv pentru locul de munca.
In cazul dvs., firma de paza, respectivul echipament este considerat EIP daca il purtati numai la locul de munca/ postul de lucru, adica va schimbati la intrarea/ iesirea in/ din schimb intr-un spatiu special amenajat. In restul timpului, uniforma se pastreaza in dulap individual, sub cheie, in spatiul special amenajat.

mai multe detalii gasiti aici :
www.avocatnet.ro/content/for...