avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... spre actiune in civil?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

spre actiune in civil?

Mi-a fost distrus un imobil cu intentie. Procurorul a dispus confirmare RUP iar judecatorul a admis confirmarea la RUP.

Am dreptul de a introduce actiune la instanta civila impotriva persoanei ce mi-a distrus imobilul?
(Poate instanta civila va vedea cu alti ochi, ca cea penala pare a fi oarba)
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 12:19, 11 Iunie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Ce a zis domnul consilier este valabil doar dacă mai sunteti in termenul de 3 ani de la data nașterii dreptului Dvs de acțiune. Adică de la data cand ati cunoscut faptele si cine este făptuitorul. Dar este ciudat ca intr un dosar penal pentru distrugere nu sa dispus începerea urmăririi penale. Probabil ca a fost tardiva si plângerea penală. Ce înseamnă sa nu aveți alaturi un avocat bun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere urmărire penală Just-drept Just-drept Am avut un proces nedrept. Procurorul a propus confirmare renuntare urmarire penală (art 318 cpp), iar judecatorul a admis confirmarea la RUP. Sunt ... (vezi toată discuția)
Constituire ca parte civila in penal respinsa flamingo flamingo Am depus plingere impotriva rezolutiei procuroruluide netrimitere in judecata (art .278 ,ind.1c.p.p).Fiind parte vatamata am dorit sa ma constitui parte civila ... (vezi toată discuția)