Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autoritate părintească exercitată în comun. Își ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autoritate părintească exercitată în comun. Își poate schimba domiciliul părintele rezident - mama - fără acordul tatălui?

Buna ziua.In urma unui divort cu custodie comuna domiciliul copilului la mama,adica la mine.Programul de vizita este prima si a treia vineri din luna de la 18 seara pana duminica la 18:00.in vacanta de vara are dreptul la ultimile 2 saptamani din luna iulie.Acum fetita a mai stat la el si in afara programului.Cand suna si voia sa o ia la el am fost de acord.Acum in vacanta de vara fetita vrea sa mearga la bunicii(parintii mei)aflandu se la o distanta de 200 de km.eate obligatoriu ca la 2 saptamani sa o aduc inapoi sa o ia el ?ar fi o cheltuiala mare pentru mine.Anul trecut am lasat o o luna.si m am trezit cu plangere la politie cum ca nu l las sa si vada copilul si el stia ca fetita e la parintii mei.Acum mai nou i am zis ca vreau sa ma mut in alta localitate.A zis ca mo deschide proces sa mi ia fata ca nu am voie sa parasesc localitatea.Chiar depind toata viata de acest oras?fiindca el locuieste aici?ar putea sa mi ia copilil prin proces?doar ca as vrea sa ma mut in alta localitate?
Manuela Rășină, administrator
El dacă vrea poate face ce a zis, adică plângeri si demersuri sa va i a copilul. Asta nu înseamnă ca V a avea si succes mai ales dacă Dvs va angajați un avocat bun. E dreptul Dvs sa cereți si modificarea programului de legături cu minora, pentru ca si bunicii materni sa aibe legături personale cu ea. Deasemenea, va puteți muta in alta localitate fara nici o problema dar cel mai bine este sa faceti toate aceste demersuri îndrumata de avocat
Si in vacanta daca vreau sa plec la parintii mei sa stau o luna de zile ce se poate intampla?trebuie si pe perioada vacantei sa i dau fata o data la 2 saptamani?
Manuela Rășină, administrator
Sa ne intelegem, ce nu va place dvs nu-i faceti lui.El daca vrea muschii lui sa plece 1 luna la fostii dvs socrii si dvs o sa stati fara copil 1 luna, o sa va placa?
Deci ce nu-i convine lui, nu-i impuneti cu forta.Incercati amiabil sa faceti un schimb, uite tine copilul 1- 2 saptamani la tine, ca sa o iau 1 luna la tara la parintii mei.E vb de aer curat, mancare cat mai sanatoasa, etc etc avantajele.

Pana una alta e o sentinta judecatoreasca si trebuie respectata si ca va convine si ca nu va convine.Daca o sa plecati 1 luna o sa aveti doua plangeri, nerespectarea programului de relatii personale si nerespectarea sentintelor judecatoresti.

Va intreb asa ca de la mama la mama, daca domiciliul era la tata, si dvs aveati 2 zile din 14 va convenea ca tatal de unul singur cu a lui putere sa plece sau sa decida fara sa vb cu dvs sa plece cu copilul in vacanta 1 luna si sa nu va vedeti copil o luna?nu va era dor 1 luna dupa copil?E pai atunci ce nu va place dvs nu-i faceti nici lui.
V-ati intrebat vreodata poate si copilului i se face dor de tatal ei in 30 zile?
La fel si cu mutatul, daca copilul era la el si va zicea ca se muta in Germania sau in alta localitate la 300 km ca a gasit un serviciu mai bun sa -i fie viata mai buna copilului va convenea?Binenteles ca nu.

Trebuie sa intelegeti ca programul de relatii personale este un program minim impus de instanta tocmai ca parintele care sta cu copilul si are domiciuliul la el. Indifdrent ca e vb de tata sau mama, sa nu incerce sau sa reuseasca sa taie din acest program sau sa-l anuleze.Deci e ceva rau ca, copilul sa stea mai mult timp cu tatal, aveti timp de curatenie de coafor, manichiura, pedichiura, teatru, film, masaj, iesit cu prietenii, odihna, poate o noua relatie etc, va deranjeaza ca sa aveti 2 zile pe saptamana in plus?
Deci incercati sa compensati perioada printr -un schimb, vedeti daca copilului nu i se face dor in 30 zile de tata, poate mergeti 3 saptamani la parintii dvs apoi o saptamana la tata si inca 2 la parinti astfel incat copilului sa nu i se faca dor de tata si sa nu piarda nici o zi din vacanta....si sa nu incalcati programul de relatii si sentintele judecatoresti.
Sobolan de tomberoane, utilizator
Programul de relaţii este dat prin sentinţa judecătorească, deci dacă doamna nu respectă programul, este o singură infracţiune.De asemenea, art.379 Cpc vorbeşte de "nerespectarea repetată" a programului, ori, într-o lună, poate să fie o singură nerespectare, dacă mama duce copilul la ţară imediat după a treia duminică a lunii, de exemplu din 18 iunie până în 20 iulie tatăl pierde un singur weekend.
E bine totuşi ca doamna să se înţeleagă cu tatăl copilului, prin compensarea zilelor lipsă , e mai bine pentru toţi.Sau doamna poate să-l invite pe tata la ţară, la bunicii copilului, să se vadă cu fata.
Incheiati un acord scris ca sa va intelegeti si sa rezolvati.
Altfel e destul de complicat si costisitor daca chiar vreti sa va faceti o ordine provizorie in viata privata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat