avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizare intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizare intretinere

Buna ziua,încă din 2015 mă confrunt cu datorie la întreținere pe care o am din cauza chiriașei care a plecat fără să plătească.Atunci datoria era de 5.400 de lei,in tot acest timp s.a strâns dar am tot paltit de cate ori am avut bani,in jur de 10.000 de lei am platit până acum.stiu că penalizarea este de 0.2%pe zi.De doua luni mi se pune la penalizare 1.687 de lei,iar suma restanță este de 6.282 lei in cazul in care acum 2 luni aveam 5.835 și acum am 8.088 lei..este normal ?întreținerea pe lună îmi vine 165 de lei dar penalizarea mă doboară.locuiesc in zona Piata Mihail Kogălniceanu sector 5 București,unde ar trebui sa merg sa rezolv pentru că nu mi se pare normal sa am penalități atât de mari
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:53, 12 Iunie 2018
Din 2015 pana acum s-au tot strans penalitati.Spuneti ca ati platit cand ati avut bani...deci nu lunar.Pai daca in 2015 datoria era de 5400 lei......este normal ca acum sa fie 8 mii.Probabil cand a afisat 5835 a gresit.Cereti sa va faca o situatie cu restantele dvs si cu penalizarile aferente.
Am avut pe cineva in aceeasi situatie.Am facut o intelegere....sa achite in 3 luni si la intalnirea comitetului, i s-a aprobat o reducere a penalitatilor.
In temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative pentru sumele impuse
In temeiul disp art 12 A al c si d HG nr 1588/2007 aveti dreptul sa contestati valoarea cotei de intretinere impusa in lista de intretinere-in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Daca nu solutionati la nivelul asociatiei ,sesizati oficial serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din cadrul primariei sector 5

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati intretinere ContSters143145 ContSters143145 Este vorba despre o persoana batrana, bolnava, singura si cu venituri reduse pe care incerc sa o salvez sa nu-si piarda casa si sa moara pe strada, oricum mult ... (vezi toată discuția)
Penalități retroactive abuzive - asociație locatari Vicmih1986 Vicmih1986 Mă confrunt cu situația următoare. Am avut penalități la întreținere pe perioada iunie 2015- februarie 2018 în valoare totală de 3000 Ron (din care ... (vezi toată discuția)
Penalizari la intretinere de 1% / zi AdelinaOroveanu AdelinaOroveanu Buna dimineata ! Am o intrebare si sper sa ma lamureasca cineva care stie legile.Am fost penalizata la intretinere cu 1 % / zi desi am inteles ca prin lege ... (vezi toată discuția)