Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea functiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea functiei

Daca ocupi o functie de conducere prin concurs in ce conditii se poate transforma in functie de executie? Daca postul este la societate privata sau in cazul in care postul este in subordinea Primariei.Fara acordul angajatului se poate ? Si in ce conditii pentru ca incadrarea nu a fost conform functiei iar schimbarea survine din aceasta cauza ca nu se doreste plata conform functiei
teodorica, utilizator
1. Art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
c) felul muncii;

Art. 48 C.mun.
Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a functiei numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume :
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.