Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fisa de aptitudine elevi practicanti
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fisa de aptitudine elevi practicanti

Va rog sa-mi spuneti in cazul elevilor practicanti cine este conform legii obligat sa suporte cheltuielile pentru eliberarea fiselor de aptitudine, scoala sau agentul economic unde isi vor desfasura practica.
Va multumesc!
Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, cu modificarile si completarile ulterioare, la art. 5, lit. a precizeaza - "prin lucrator se intelege persoana angajata de catre un angajator, potrivit legii, inclusiv studentii, elevii in perioada efectuarii stagiului de practica, precum si ucenicii si alti participanti la procesul de munca, cu exceptia persoanelor care presteaza activitati casnice".
Astfel, angajatorul la care elevii practicanti isi desfasoara stagiul de practica in baza unei conventii are obligatia de a asigura supravegherea sanatatii acestora potrivit legilor in vigoare. El trebuie sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, inclusiv studentilor si elevilor in perioada efectuarii stagiului de practica, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
Sunt aplicabile prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 7 (6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
respectiv prevederile HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 7 Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.