Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauze suplimentare in fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauze suplimentare in fisa postului

as vrea sa va intreb cum as putea si daca as putea introduce in fisa postului o clauza suplimentara privind luarea de mita, cum anume ar trebui formulat?
Buna ziua !
Nu este nevoie, intrucat conform codului penal, luarea de mita se constituie infractiune.
Definitie :
Conform articolului 254 Cod Penal, fapta functionarului care, direct sau indirect, pretinde ori primeste bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori accepta promisiunea unor astfel de foloase sau nu o respinge, in scopul de a indeplini, a nu indeplini ori a intarzia indeplinirea unui act privitor la indatoririle sale de serviciu sau in scopul de a face un act contrar acestor indatoriri, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.Fapta prevazuta mai sus, daca a fost savarsita de un functionar cu atributii de control, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.Banii, valorile sau orice alte bunuri care au facut obiectul luarii de mita se confisca, iar daca acestea nu se gasesc, condamnatul este obligat la plata echivalentului lor in bani.
Cu stima !

.
Marius Zaharia, Avocat
Se poate face specificatia aceasta in Regulamentul intern.
Puteti avea un capitol in regulamentul intern ABATERILE DISCIPLINARE SI SANCTIUNILE APLICABILE,cu completarile privind infractiuni,cum ar fi:

Constituie infractiuni prevazute in alte acte normative:
a) infractiuni privitoare la sanatatea si securitatea in munca, prevazute in art. 35-38 din Legea nr. 319/2006;
b) infractiuni de serviciu sau in legatura cu serviciul, prevazute de Codul Penal:
- divulgarea secretului care pericliteaza siguranta statului ;
- supunerea la munca fortata; - divulgarea secretului profesional ;
- hartuirea sexuala;
- gestiunea frauduloasa;
- delapidarea;
- abuzul in serviciu contra intereselor personale, respectiv publice precum si contra intereselor generale;
- abuzul in serviciu prin ingradirea unor drepturi;
- luarea de mita si/sau primirea de foloase necuvenite;
- traficul de influenta;
- falsul material in inscrisuri oficiale;
- falsul intelectual si uzul de fals;
- divulgarea secretului economic, etc.;
- orice forma de furt;