Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina cumparata fara act de v/c
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina cumparata fara act de v/c

Buna ziua,

Am venit cu o anumita problema, am "cumparat" de la un tip o masina. A ramas vorba sa ma sune cand face contractul de vanzare cumparare cu cel din acte (el nefiind propietar in acte).A trecut aproape o luna si el o 'abureste' cum ca nu da de propietar ca ba e plecat in stainatate ba ca ii raspunde o cunostinta de a propietarului. Cum as putea sa imi i-au fiscalul si contractul de v/c? Tin sa mentionez ca am ITP, rca valabile,talon.carte tot pe numele propietarului si ca masina nu cred ca a fost radiata (normal nu trebuia sa am talon nu? Ce ma fac daca propietarul o da furata la politie?Exista vreo cale legala sa le pot obtine? Am facut o greseala fiind incepator si nu stiu cum sa o repar.

Astept un raspuns cat de poate de rapid ,
Multumesc
Ionel03, utilizator
Va confruntati cu situatie delicata
Atentie sporita daca circulati pe drumurile publice cu vehiculul care detine documente pe numele altei persoane
Atat timp cat ati achizitionat vehiculul de la alta persoana decat proprietarul din CIV ,nu puteti sa mai obtineti certificat fiscal fisa de radiere auto
Radierea auto se face de catre vanzator cu scopul stoparii achitarii de obligatii la buget
Nu are legatura radierea fiscala cu talonul
Nici proprietarul din CIV nu poate sa va mai prezinte certificat fiscal deoarece mai mult ca sigur a radiat auto de pe rolul sau fiscal
Dar daca gasesc persoana din acte si cad la pace nu pot face rost de un contract de v/c si fiscal.Cred ca toata problema este de la cel ce am cumparat-o,cred ca ii este sila sa mai i-a legatura cu cel din acte.

ynocentta a scris:

Va confruntati cu situatie delicata
Atentie sporita daca circulati pe drumurile publice cu vehiculul care detine documente pe numele altei persoane
Atat timp cat ati achizitionat vehiculul de la alta persoana decat proprietarul din CIV ,nu puteti sa mai obtineti certificat fiscal fisa de radiere auto
Radierea auto se face de catre vanzator cu scopul stoparii achitarii de obligatii la buget
Nu are legatura radierea fiscala cu talonul
Nici proprietarul din CIV nu poate sa va mai prezinte certificat fiscal deoarece mai mult ca sigur a radiat auto de pe rolul sau fiscal

Proprietarul din CIV nu mai poate sa va puna la dispozitie certificat fiscal deoartece orice cetatean responsabil,imediat dupa instrainare bun mobil solicita la autoritatea fiscala radierea auto de pe rolul sau fiscal
Pe cale de consecinta proprietarul din CIV nu mai are in evidenta fiscala bunul mobil si nu poate sa va mai prezinte certificat fiscal
Dar daca fac contractul de v/c si masina este radiata de pe numele propietarului din CIV, nu o pot trece eu la fisc pe numele meu ?

ynocentta a scris:

Proprietarul din CIV nu mai poate sa va puna la dispozitie certificat fiscal deoartece orice cetatean responsabil,imediat dupa instrainare bun mobil solicita la autoritatea fiscala radierea auto de pe rolul sau fiscal
Pe cale de consecinta proprietarul din CIV nu mai are in evidenta fiscala bunul mobil si nu poate sa va mai prezinte certificat fiscal