avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se incadreaza in normele GDPR site-urile care listeaza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se incadreaza in normele GDPR site-urile care listeaza firme, MF sau monitorul oficial?

Dupa cum se stie, monitorul oficial expune date personale despre administratori si firme (date act consitutiv care include CNP, adresa etc).
Ministerul finantelor iarasi expune public date despre firmele private daca oferi pe site-ul lor CUI-ul firmei.
Iar site-uri cum sunt listafirme.ro ofera date despre companii si date private despre "stakeholderi" (pe langa procese, amenzi, bilanturi, mai ofera si date individuale, nume, adresa, numar telefon).
Intrebarea mea este : mai este legal ceea ce fac ei conform GDPR?
Teoretic poti trasa foarte bine date economice despre o persoana datorita faptului ca Monitorul oficial publica alaturi de date private ale individului informatiile despre companie. Instantele de judecata expun spetele public iar MF ofera la randul ei date despre situatille companiilor, anaf ofera la randul lor informatii. Cam asta e traseul site-urilor din categoria lista firme ro . Mai e legala toata treaba asta? Se pot gasi informatii private despre indivizi peste tot la noi, culmea oferite de institutiile statului.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2018
DeeLa, utilizator

Alte discuții în legătură

Este legal ca orc si ministerul de finante sa publice pe internet si vanda informatii personale ale pfa ang-2012 ang-2012 Acum 4 ani mi-am infiintat PFA. Dupa un an de activitate am suspendat si am radiat PFA-ul. Acum cateva zile m-am cautat pe google si spre surprinderea mea ... (vezi toată discuția)
Publicarea datelor cu caracter personal ContSters255696 ContSters255696 Buna ziua, Exista site-uri precum www.monitorul-oficial.org care nu numai ca publica date cu caracter personal, dar de asemenea, permit si motoarelor de ... (vezi toată discuția)
Intrebare gdpr aclara aclara M-am confruntat recent cu mai multe situatii de prelucrare abuziva a datelor mele personale (incalcare GDPR) si am fost sfatuita sa depun plangeri pe site-ul ... (vezi toată discuția)