Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se incadreaza in normele GDPR site-urile care listeaza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se incadreaza in normele GDPR site-urile care listeaza firme, MF sau monitorul oficial?

Dupa cum se stie, monitorul oficial expune date personale despre administratori si firme (date act consitutiv care include CNP, adresa etc).
Ministerul finantelor iarasi expune public date despre firmele private daca oferi pe site-ul lor CUI-ul firmei.
Iar site-uri cum sunt listafirme.ro ofera date despre companii si date private despre "stakeholderi" (pe langa procese, amenzi, bilanturi, mai ofera si date individuale, nume, adresa, numar telefon).
Intrebarea mea este : mai este legal ceea ce fac ei conform GDPR?
Teoretic poti trasa foarte bine date economice despre o persoana datorita faptului ca Monitorul oficial publica alaturi de date private ale individului informatiile despre companie. Instantele de judecata expun spetele public iar MF ofera la randul ei date despre situatille companiilor, anaf ofera la randul lor informatii. Cam asta e traseul site-urilor din categoria lista firme ro . Mai e legala toata treaba asta? Se pot gasi informatii private despre indivizi peste tot la noi, culmea oferite de institutiile statului.
DeeLa, utilizator
Salut,

Desi intrebarea a fost pusa acum mult timp, cred ca e o intrebare foarte relevanta, cu care ne-am lovit inclusiv noi la Incorpo.ro. Raspunsul este nuantat, si nu cred ca exista un raspuns transant referitor la speta.

Se poate argumenta ca pentru functionarea unei societati, e important ca tertii sa stie cine sunt reprezentantii societatilor. Lucru care se poate face doar daca informatiile despre structura de actionariat si de administratori este publica, intr-o forma sau alta.

Astfel, publicarea in MO partea IV face informatiile opozabile partilor, astfel tu ca tert putand sa verifici daca subsemnatul chiar are, sau nu, calitatea pe care o pretinde.

Pe de alta parte, problema se pune la ce date se publica. Intr-adevar, in MO se publicau (si din pacate, inca se publica), in anumite situatii, date cu caracter personal sensibile, precum CNP, adresa personala, nr de telefon, etc. Informatii care nu sunt obligatorii de publicat si care sunt disproportional mai sensibile decat necesitatea de verificare a identitatii cuiva, mai ales pe MO, care este o platforma publica.

Tertii care listeaza firme folosesc informatiile respective pe care le iau la randul lor de la MO, de la ANAF, etc. Nu stiu in ce masura MO accepta cererile de stergere a datelor (Aproape sigur nu o fac), dar teoretic, platformele ar trebui sa respecte si sa elimine datele la randul lor.

Noi am incercat sa stergem automat datele, astfel incat daca cauti informatii si intre timp au fost sterse, vor fi sterse si din DB nostru
[ link extern ]
, dar in mod cert fiecare furnizor de astfel de platforme are politica lui.
Incorpo.ro, utilizator