Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

Buna ziua. Din anul 2004 (aprilie) lucrez intr-o institutie bugetara (muzeu). intrebarea mea este urmatoarea: ce procentaj mi se acorda la salatiu si cate zile zile de concediu ?
Care este vechimea totala in munca?
Dupa calculul meu in aprilie 2019 implinesc 15 ani de munca.
In prezent, trebuie sa aveti gradația 2 - de la 5 ani la 10 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază.

Din mai 2019, veti trece la gradația 3 - de la 10 ani la 15 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază.
Multumesc frumos !