Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina muncii

Am fost trimis la medicina muncii (control periodic) in timpul programului si mi sa spus sa vin 2 ore la munca si dupa sa merg la medicina muncii iar cand termin sa revin la munca sa imi termin programul este corect asa sau pot sa am o zi libera
Programarea examinarii medicale periodice se face de catre angajator impreuna cu medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in timpul programului de lucru.
Lucratorii au obligatia prezentarii la examinarea medicala periodica conform programarii.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-Art. 39 Lucrătorul este obligat să se prezinte la examenele medicale de supraveghere
a sănătăţii la locul de muncă, conform planificării efectuate de către medicul de medicina muncii cu acordul angajatorului.
Da asta am inteles dar nu cred ca m-am exprimat bine. Cand sa facut controlul periodic in cadrul societatii(au pus ei la dispozitie sala si firma care se ocupa au venit cu aparatura) eu am fost in medical. Acum am fost trimia de catre doamna de ke ssm la firma respectiva la cabinet cu programare de la ora 9.00. Programul meu este de la 7 - 15. Intrebarea era ca trebuia sa vin 2 ore la munca si cand termin analizele sa revin la munca? Angajatorul asa zice .
Multumesc anticipat!

POPA GHEORGHE a scris:

Programarea examinarii medicale periodice se face de catre angajator impreuna cu medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in timpul programului de lucru.
Lucratorii au obligatia prezentarii la examinarea medicala periodica conform programarii.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-Art. 39 Lucrătorul este obligat să se prezinte la examenele medicale de supraveghere
a sănătăţii la locul de muncă, conform planificării efectuate de către medicul de medicina muncii cu acordul angajatorului.

S-a procedat corect de catre lucratorul ssm.