Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scimbare cerere partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scimbare cerere partaj

va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.

este posibil ca intr-un proced de partaj una din parti sa modifice cererea in timpul procesului? in speta, este posibil ca partea care a solicitat ca locuinta sa ii revina celeilate parti cu plata sultei sa revina si sa ceara sa i se atribuie ei locuita cu obligatia platii sultei catre cealalta parte? sau cererea care s-a facut la inceputul procesului nu se mai poate modifica?

mai mult, este posibil ca modificarea cererii sa se face dupa ce judecatorul a hotarat contributia partilor si s-a facut si experiza tehnica pt valoarea locuintei?

va multumesc
depinde si de pozitia procesuala a celeilalte parti si de interesul acesteia.
teoretic, modificarea cererii de chemare in judecata se poate face pina la prima zi de infatzisare.
in cazul partajului, aceasta s-ar putea modifica si ulterior daca, cealalta parte nu poate, sau, nu vrea bunul in cauza.
daca il vrea, modificarea cererii tale va fi respinsa ca fiind tardiv formulata.
va multumesc frumos pentru lamuriri si timpul acordat.

deci este practic imposibil sa se schimbe cererea, daca partea opusa nu este de acord? caci nu este.

cat de mult conteaza totusi alte conditii, de exemplu faptul ca partea de vrea sa schimbe cererea are in ingrijire minorul si ar putea sa spuna ca are nevoie de locuinta? sau nu mai conteaza deloc, ca este prea tarziu procedural?

multumesc inca o data
incearca sa ceri, s-ar putea sa te trezesti cu surprize.
judecatorul cind analizeaza cererea nu tine cont numai de procedura de judecata.
sunt si alte criterii de repartizare a bunurilor comune, vezi art. 670 si urmatoarele din codul de procedura civila.
s-ar putea ca judecatorul sa tina cont de faptul ca ai un copil minor iar in urma partajului sa nu mai ai unde locui.
de fapt, nu pierzi nimic daca incerci.
succes!
multumesc frumos.

as mai indrazni sa intreb, ce sanse de reusita credeti ca sunt daca s-a stabilit ca mie mi se cuvine 40%?

va multumesc
sansele de reusita nu tin de procentul care ti s-a stabilit.
daca admite cererea ta, in sensul sa-ti repartizeze tie imobilul, valoarea sultei la care vei obligata va corespunde cotei ex sotului tau, respectiv, 60% din valoarea de pita a locuintei.
;)