Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare

Buna ziua,

Detin o firma si as vrea sa incep o colaborare temporara cu o persoana care are 16 ani. Ce tip de contract se poate incheia si care ar fi taxele de platit catre stat si colaborator?
Multumesc!
Cea mai buna varianta este incheierea unui contract de munca .

Contribuții obligatorii:
- contribuția la pensii pentru condiții normale de muncă, în cotă de 25%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;
- contribuția la sănătate, în cotă de 10%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;
- contribuția asiguratorie pentru muncă, în cotă de 2,25%, ce este în totalitate în sarcina angajatorului.
- impozit pe venit 10%, ce este în totalitate în sarcina salariatului;