Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa cresc singura copila fara ca el sa mai intre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa cresc singura copila fara ca el sa mai intre in viata mea

Sunt casatorita . Locuiesc in germania .Am o fetita de 3 luni. Sotul ma batut ma jigneste si nu mai o scot la capat cu el deloc. Acum ultima data ma lovit iar eu l.am scos afara din casa . El a plecat . Am aflat de acasa (romania) ca este in tara . Ca a depus divort .dupa cerere. Eu iam cerut actul ( certificatul de casatorie ) sa merg sa pun divort . El nu mi la dat . Dar am aflat ca a facut el lucrul acesta . Eu acum sunt cu fetita . Am de gand sa merg sa il scot de la comuna . Fetita nu are certificat decat o foaie care ar fi un certificat international adica formular a sau asa am auzit ca i se spune. Eu acum doresc sa i fac fetitei certificat . Dar nu in romania . Nu am de gand sa plec acasa vreau sa nu am probleme cu el sa nu ma mai pot intoarce . Deoarece e foarte uracios si mi.ar face cat de mult rau ar putea . Ce as puta face in acest caz . As putea spune ca ne.a abandonat si sal decat din drepturile parintesti ? Sa nu mai avem de suferit. Mentionez doar familia mea si a lui stie ca ma lovit si cativa prieteni . Si a aruncat laptele fetitei e agresiv . A luat toti bani din casa si a fugit . Nu este responsabil deloc. Familia lui si el mint cu nerusinare fiind de la sat . Ce pot sa fac va rog sa ma ajutati . Pot oare sa trec fetita oe numele meu? Dar eu inca sunt pe numele lui si ce fel de ajutor pot primi aici . Va multumesc .
Baby help, utilizator
Buna ziua,
1. Nu stiu in ce tara sunteti dar constat ca nu sunteti in Romania.
2. Nu cred sa aveti sansa sa-l decadeti din drepturile parintesti.
3. Va sfatuiesc ca daca a depus actele de divort (asa cum sustineti) sa va adresati unui avocat care sa va reprezinte interesele in tara.
4. Daca v-a lovit va sfatuiesc sa va adresati autoritatilor din tara in care locuiti.
5. Despre ce puteti face in acea tara intrebati un avocat din acea tara.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. Nu stiu in ce tara sunteti dar constat ca nu sunteti in Romania.
2. Nu cred sa aveti sansa sa-l decadeti din drepturile parintesti.
3. Va sfatuiesc ca daca a depus actele de divort (asa cum sustineti) sa va adresati unui avocat care sa va reprezinte interesele in tara.
4. Daca v-a lovit va sfatuiesc sa va adresati autoritatilor din tara in care locuiti.
5. Despre ce puteti face in acea tara intrebati un avocat din acea tara.

Nu pot astepta sa se finalizeze divortul si apoi sa trec fetita pe numele meu daca merg la ambasada? Sau a mamei mele ?
Buna ziua,
Pai cum? Schimbarea numelui minorei presupune aprobarea ambilor parinti si, ORICUM, la rubrica TATA apare tot numele lui.
Hmm... deci nu am nici o parte buna in orice as face? ... credetima ca sunt cu moralul la pamant ce face omul asta cu mine si mi.as fi dorit sa pot sa plec si sa viu oricand inapoi fara voia lui. El e acasa bn mersi se distreaza .. ne a abandonat.. nici nu il intereseaza de fetita ..
Buna ziua,
Divortati si solicitati pensia de intretinere pentru minor.
Stabiliti un program de vizitare pentru el cat mai redus.