Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... contestatie si cerere reorganizare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

contestatie si cerere reorganizare

ati intalnit vreo contestatie la cerere declansare procedura insolventa in care sa se ceara reorganizarea judiciara, in caz de respingere a contestatiei ? multumesc pt raspunsuri
aadynna a scris:
ati intalnit vreo contestatie la cerere declansare procedura insolventa in care sa se ceara reorganizarea judiciara, in caz de respingere a contestatiei ?

Buna ziua,
Da, se poate.
Daca administratorii (conducerea SC a carui insolventa se cere a fi constatata) au indicii pertinente ca SC are posibilitati (resurse) de a se reabilita prin continuarea activitatii in baza unui "plan de reorganizare" pus in opera sub supravegherea unui practician in insolventa (administrare judiciara), ei pot incerca sa ceara Judecatorului sindic aplicarea prevederilor legale in acest sens.
Asta in subsidiar, daca in principal ei solicita, pe calea contestatiei, Judecatorului sindic respingerea cererii de incepere a procedurii insolventei
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
multumesc frumos pt raspuns!
Da se poate cere in principal pe calea contestatiei formulata cu privire la solvabilitatea debitorului respingerea cererii introductive a creditorului pentru deschiderea insolventei, iar ca si capat de cerere in subsidiar reorganizarea judiciara. Eu as merge pe calea contestatiei pentru respingerea cererii de deschidere a procedurii insolventei cu probatoriu aferent respectiv : acte contabile care sa dovedeasca solvabilitatea debitorului.
aadynna a scris:
ati intalnit vreo contestatie la cerere declansare procedura insolventa in care sa se ceara reorganizarea judiciara, in caz de respingere a contestatiei ?

legalmgm a scris:
Da, se poate.
Daca administratorii (conducerea SC a carui insolventa se cere a fi constatata) au indicii pertinente ca SC are posibilitati (resurse) de a se reabilita prin continuarea activitatii in baza unui "plan de reorganizare" pus in opera sub supravegherea unui practician in insolventa (administrare judiciara), ei pot incerca sa ceara Judecatorului sindic aplicarea prevederilor legale in acest sens.
Asta in subsidiar, daca in principal ei solicita, pe calea contestatiei, Judecatorului sindic respingerea cererii de incepere a procedurii insolventei.

elladomi a scris:
Da se poate cere in principal pe calea contestatiei formulata cu privire la solvabilitatea debitorului respingerea cererii introductive a creditorului pentru deschiderea insolventei, iar ca si capat de cerere in subsidiar reorganizarea judiciara. Eu as merge pe calea contestatiei pentru respingerea cererii de deschidere a procedurii insolventei cu probatoriu aferent respectiv : acte contabile care sa dovedeasca solvabilitatea debitorului.

Stimata Dna. @elladomi
Va multumesc ca sunteti de acord cu raspunsul meu anterior la intrebarea uzerului @aadynna.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
ce se intampla daca debitorul nu a depus in termen contestatia.. se intra in procedura generala sau simplificata. daca este solvabil.. poate face intampinare prin care sa evite intrarea in faliment?
Utzu, utilizator