avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere declaratie

Buna seara!

Intr-un supermaket a fost comis un furt, iar hotul a fost surprins de camerele de supraveghere. A fost depusa o plangere la politie.
Cateva zile mai tarziu eu am intrat in acel supermarket, am cumparat cateva produse si la iesire am fost oprit de agentii de paza pentru ca li se parea ca seaman cu hotul. A fost chemata politia si am fost condus la sediu, unde mi-a fost luata o declaratie.
As dori sa stiu daca pot modifica/retrage acea declaratie.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:46, 17 Noiembrie 2010
In ce calitate vi s-a solicitat declaratia si in raport de ce fapta ?
Care este justificarea pentru care intelegeti sa modificati/retrageti acea declaratie?
ynocentta a scris:

In ce calitate vi s-a solicitat declaratia si in raport de ce fapta ?
Care este justificarea pentru care intelegeti sa modificati/retrageti acea declaratie?



Mi s-a solicitat o declaratie in calitate de suspect in cazul acelui furt (din cat am inteles).
Am gresit o ora in acea declaratie (in loc de ora 8 am trecut ora 20) si as dori sa o modific sau sa-mi retrag declaratia.
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2009
Tudor1978, utilizator
puteti modifica declaratia de cate ori doriti !!
Multumesc pentru raspuns!

Pana la urma m-am gandit sa nu mai modific declaratia decat daca mai sunt abordat privitor la acest caz. La ora cand s-a petrecut acel furt eu eram la cativa kilometri departare de supermarket si am martori care pot depune marturie in acest sens, Am petrecut patru ore la sectia de politie, am dat o declaratie si am fost tratat ca un infractor, totul pe baza unei imagini neclare surprinse de camera de supraveghere.
Daca este o simpla greseala nu are rost sa va modificati declaratia. Pacat ca s-a intamplat asta.

Alte discuții în legătură

Conduce la politie cristiursa cristiursa daca nu am vreun act prin care sa ma legitimez pot fi condus la sediul politiei daca am buletinul pot fi condus pentru verificari suplimentare (vezi toată discuția)
Sechestrare de persoana sau nu? taticu100 taticu100 Prinsi asupra faptului (furt ), 2 persoane au fost lovite si imobilizate de catre alte 2 persoane. Apoi au fost paziti ( retinuti cu forta) pana la venirea ... (vezi toată discuția)
Dreptul de a legitima ContSters292683 ContSters292683 Buna ziua, 1. In ce conditii un politist/jandarm are dreptul de a legitima o persoana pe strada? 2. Exista \\"control de rutina\\" ? 3. In ce conditii un ... (vezi toată discuția)