Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Detalii garantie piese auto RCA
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Detalii garantie piese auto RCA

Buna ziua!
Am reparat masina proprietate personala in baza unui dosar RCA in care aveam calitate de pagubit. Service-ul auto este listat de cei de la City Insurance (emitentii RCA-ului) ca fiind unul partener.
Mi-au fost schimbate piesele: aripa dreapta fata, far drepta, amortizor dreapta fata, fuzeta amortizor dreapta fata si ulterior caseta directie si cablaj electric. In afara de asta, mi-au mai fost indreptate/vopsite bara fata, bandouri, portiera fata dreapta, portiera spate dreapta.
Masina a stat 35 de zile in service (in mare datorita faptului ca am discutat amiabil cu ei si nu am pus presiune, au refacut dosarul de cateva ori, ori de cate ori trebuia adaugata o piesa).
Ieri am fost si am intrat in posesia masinii dar nu am primit acte de nici un fel si de aceea intreb: ar trebui sa primesc garantie la manopera si la piese ? Facturile pt. piese sunt emise intre Importatorul de piese si City Insurance... iar manopera se factureaza intre Service si City Insurance. Deoarece nu sunt cel mai multumit de serviciile prestate si datorita faptului ca au fost schimbate amortizor, fuzeta, caseta de directie (piese ce initial functionau si nu se regaseau pe deviz) doresc sa stiu daca peste doua saptamani se intampla ceva, beneficiez de garantie ? In baza caror acte ?
Multumesc anticipat,
T.J., utilizator