Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre sporuri

un casier din primarie poate sa ia un spor de toxicitate pentru ca umbla cu banii , daca da care este articolul de lege.
Poate sa ia in conditiile prevazute de HG nr. 569 din 4 august 2017 pentru aprobarea Regulamentului privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, mărimea concretă a sporului pentru condiții de muncă, precum și condițiile de acordare a acestuia pentru familia ocupațională de funcții bugetare "Administrație" din administrația publică locală.
[ link extern ]

art.8
Locurile de muncă, categoriile de personal și stabilirea concretă, de la caz la caz, a sporurilor pentru personalul care își desfășoară activitatea în condiții periculoase sau vătămătoare se aprobă de ordonatorul principal de credite, la propunerea structurii cu atribuții în domeniul resurselor umane, cu consultarea sindicatelor sau a reprezentanților salariaților, după caz.