avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajarea absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajarea absolventi

Buna ziua.

Pot sa cer niste informatii legate de circumstantele acordarii sumei de 500 de euro pentru angajatorii care incadreaza in munca proaspeti absolventi sau someri?

Multumesc,
yume21
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:55, 4 Iulie 2018
Ce nedumeriri aveti ?
Eu langa serviciu am terminat facultatea de contabilitate . Examenul de licenta depun saptamana asta. Un cabinet de contabilitate ma angajeaza dupa examenul de licenta. Eu am lucrat la ultima loc de munca pana sfarsitul lunii iunie, decizia fiind eliberata pe data de 29 06 2018.
Intrebarea mea este ca angajatorul meu (cabinetul) va primi dupa mine? Primesc si eu? Intru si eu in aceasta categorie?
Multumesc!

Cu stima, yume21

Cornel Vasile a scris:

Ce nedumeriri aveti ?

Ultima modificare: Miercuri, 4 Iulie 2018
yume21, utilizator
Cred ca este mai bine sa asteptam adoptarea OUG cu privire la acordarea acelei sume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Încadrarea în muncă ulterior înscrierii la șomaj - absolvent de facultate fără diplomă de licență confuz11 confuz11 Buna ziua! Vara aceasta am absolvit facultatea dar nu am sustinut examenul de licenta. Mi-am gasit un loc de munca, un program de traing, la finalul caruia ... (vezi toată discuția)
Prima instalare ilmc ilmc Buna seara. Pot beneficia de INDEMNIZATIE DE INSTALARE sau INCADRARE sau MOBILITATE conform legislatiei in vigoare la data de 14.01.2021 ? Va relatez pe ... (vezi toată discuția)
Somaj, prima de instalare si asigurare de sanatate c_marusia c_marusia Buna seara! Mi-ati putea spune daca absolventii Facultatii de Medicina pot primi somaj sau prima de instalare? Daca da, ce acte mi-ar trebui si unde ar trebui ... (vezi toată discuția)