Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SE POATE CIM - 3 ZILE PE SAPTAMANA - URGENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SE POATE CIM - 3 ZILE PE SAPTAMANA - URGENT

Buna ziua!
Care este forma legala a unui CIM de 3 zile/saptamana -vineri, sambata si duminica (sambata si duminica sa se lucreze 8 ore de zi si 8 ore de noapte)? Repartizarea programului de lucru este urmatoarea..........? Se plateste cu spor de weekend si spor de noapte acele ore? In revisal cum se transmite? Salariatii acestia ii folosim doar pentru evenimente - nunti.
Va multumesc, si astept un raspuns cat mai urgent!
Da, se poate un astfel de c.i.m. ....

Sambata si duminica lucreaza 16 ore???
Este bine aceasta solutie de CIM:?
O fractiune de norma de 7ore/zi, 35 ore/saptamana, ore zi/ore noapte/inegal.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza:
SCHIMBUL I:
VINERI - orele 08:00-16:00
SAMBATA - orele 24:00 - 08:00
SAMBATA - orele 16:00 - 24:00
DUMINICA - orele 16:00 - 24:00
LUNI - orele 24:00 - 08:00
SAU:
SCHIMBUL II:
VINERI - orele 16:00-24:00
SAMBATA - orele 08:00 - 16:00
DUMINICA - orele 24:00 - 08:00
DUMINICA - orele 16:00 - 24:00
b) Programul cuprinde si repausul de 1 ora pentru fiecare 7 ore lucrate.
Avem 140 ore/luna, si se acorda sporul de noapte de 25%
Nu va da 140 ore/luna un astfel de program..... .. schimbul II are 28 de ore !?
La SCHIMBUL II mai avem:
LUNI - orele 08;00-16:00
La un astfel de CIM ne revine salariul de baza lunar brut pe CIM de 1596 lei?