Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract de furnizare a apei la bloc individual
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract de furnizare a apei la bloc individual

Buna ziua.Locuiesc intr-un apartament la bloc si impreuna cu ceilalti locatari ai blocului am vrea sa incheiem contracte individuale pentru furnizarea apei reci.Nu vrem sa facem modificari la instalatia de apa, adica va ramane in continuare pe verticala.Intrebarea mea este daca furnizorul de apa din localitate este obligat conform Legii nr. 224/2015 sa incheie astfel de contracte?Bineinteles sunt niste conditii in lege pe care trebuie sa le indeplinim si cu care suntem de acord si anume sa montam contoare de acelasi tip si cu citire radio, sa fim toti de acord cu trecerea la acest nou tip de contract.
Daca furnizorul dv de utilitati accepta varianta propusa de dv puteti demara procedurile
Eu nu propun nimic.Cred ca nu ati citit legea la care fac referire(in special art. 17)

ynocentta a scris:

Daca furnizorul dv de utilitati accepta varianta propusa de dv puteti demara procedurile

Legiuitorul nu a impus obligatii in sarcina furnizorului de utilitati pentru a incheia contracte individuale
Exista in tara orase in care se deruleaza astfel de proiecte pilot
Nu exista dispozitie care sa oblige furnizorul de utilitati sa incheie contracte individuale varianta care ar ingreuna activitatea birocratica
In loc de 1 contract furnizor -beneficiar=asociatie de proprietari cu 200 consumatori ,furnizorul sa se ingreuneze sa deschida 200 de contracte noi furnizare apa

Va citez din lege:

17. La articolul 31, după alineatul (1) se introduc opt noi alineate, alineatele (11)-(18), cu următorul cuprins:

(11) În vederea trecerii la încheierea contractelor individuale, contractul de furnizare/prestare a serviciului încheiat cu utilizatorul colectiv se poate rezilia, la cererea acestuia, numai cu acordul scris al tuturor proprietarilor, exprimat prin hotărârea adunării generale a asociației luată cu unanimitate de voturi, și după achitarea la zi a tuturor debitelor datorate către operator.

(12) În condominiile cu sistem de distribuție verticală a apei reci/calde este admisă încheierea de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:

a) în toate locurile de consum al apei reci și al apei calde din proprietatea individuală se montează, pe cheltuiala utilizatorului, numai contoare de apă cu citire la distanță care sunt utilizate ca aparate de măsură a consumului individual și se verifică metrologic la scadență;

b) în toate proprietățile individuale din condominiu se montează, cu avizul operatorului, același tip de contor;

c) certificatele metrologice emise de producător/laboratorul autorizat metrologic pentru contoarele de apă cu citire la distanță montate în toate proprietățile individuale se predau operatorului.

ynocentta a scris:

Legiuitorul nu a impus obligatii in sarcina furnizorului de utilitati pentru a incheia contracte individuale
Exista in tara orase in care se deruleaza astfel de proiecte pilot
Nu exista dispozitie care sa oblige furnizorul de utilitati sa incheie contracte individuale varianta care ar ingreuna activitatea birocratica
In loc de 1 contract furnizor -beneficiar=asociatie de proprietari cu 200 consumatori ,furnizorul sa se ingreuneze sa deschida 200 de contracte noi furnizare apa

sosobi, utilizator
Un raspuns mai avizat?