avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchirierea unui teren in regim turistic (pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchirierea unui teren in regim turistic (pentru corturi, rulote)

Buna ziua,
Am inchiriat un teren si as vrea sa-l inchiriez sezonier pentru campare (corturi, rulote) pe persoana fizica. Stiu ca sunt venituri din cedarea folosinţei bunurilor insa legislatia se refera doar la situatia de inchiriere a 1-5 camere sau maimulte nu si la terenuri. Care sunt obligatiile mele in acest caz? Va multumesc mult!
Ultima modificare: Vineri, 6 Iulie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: alex brown , utilizator 11:08, 19 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui sa va infiintati un srl pe codul 5530 Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere Aceasta clasa include: -furnizarea de servicii de cazare in parcuri pentru caravane, tabere recreative si tabere pentru pescuit si vanatoare -parcuri pentru vehicule de agrement Aceasta clasa include de asemenea servicii de cazare asigurate de: -adaposturi montane sau bivuac pentru instalarea corturilor si/sau a sacilor de dormit Aceasta clasa exclude: -refugii montane, casute si camine de tineret, vezi 5520
Va rog sa cititi si la adresa [ link extern ] /
Va multumesc mult! Intrebam daca este posibil pe persoana fizica (am deja srl) pentru ca primarul localitatii mi-a spus franc sa-mi iau gandul de la camping desi certificatul de urbanism prevede in mod expres camping.... Am incercat cu sat vacanta insa Min. Turismului s-a opus pentru ca suprafata ar fi prea mica... E greu sa fii corect in ziua de azi...
Ultima modificare: Joi, 19 Iulie 2018
alex brown, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru organizare evenimente Florin0684 Florin0684 As dori sa stiu ce cod caen am nevoie pentru organizare evenimente si care sunt evenimentele care intra la aceasta categorie? (vezi toată discuția)
Cod caen concerte Cosminmuzic Cosminmuzic Buna ziua! Caut un cod Caen pentru organizare de concerte sau evenimente muzicale care sa între la categoria de servicii dau măcar un loc unde pot vedea cum ... (vezi toată discuția)
Discoteca nagybela nagybela Care este codul caen pentru discoteca. (vezi toată discuția)