Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchirierea unui teren in regim turistic (pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchirierea unui teren in regim turistic (pentru corturi, rulote)

Buna ziua,
Am inchiriat un teren si as vrea sa-l inchiriez sezonier pentru campare (corturi, rulote) pe persoana fizica. Stiu ca sunt venituri din cedarea folosinţei bunurilor insa legislatia se refera doar la situatia de inchiriere a 1-5 camere sau maimulte nu si la terenuri. Care sunt obligatiile mele in acest caz? Va multumesc mult!
george-neagu, moderator
Va trebui sa va infiintati un srl pe codul 5530 Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere Aceasta clasa include: -furnizarea de servicii de cazare in parcuri pentru caravane, tabere recreative si tabere pentru pescuit si vanatoare -parcuri pentru vehicule de agrement Aceasta clasa include de asemenea servicii de cazare asigurate de: -adaposturi montane sau bivuac pentru instalarea corturilor si/sau a sacilor de dormit Aceasta clasa exclude: -refugii montane, casute si camine de tineret, vezi 5520
Va rog sa cititi si la adresa [ link extern ] /
Va multumesc mult! Intrebam daca este posibil pe persoana fizica (am deja srl) pentru ca primarul localitatii mi-a spus franc sa-mi iau gandul de la camping desi certificatul de urbanism prevede in mod expres camping.... Am incercat cu sat vacanta insa Min. Turismului s-a opus pentru ca suprafata ar fi prea mica... E greu sa fii corect in ziua de azi...
alex brown, utilizator