Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fapte concurente?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fapte concurente?

Buna seara!
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu raspuns...
Am fost condamnat in urma cu 10 luni la un an se inchisoaresi mi s-a suspendat pedeapsa pe o perioada de 3 ani de incercare. Inainte de a fi condamnat definitiv am făcut o alta fapta penala,am inteles ca sunt fapte concurente...,intrebarea mea este ,daca îndeplinesc toate conditiile prevazute de lege,pot primi din nou suspendare intrucat am fost trimis din nou in judecată,va multumesc frumos si toate cele bune.
Buna ziua,
conform art Art. 91

Condiţiile suspendării executării pedepsei sub supraveghere

(1) Instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere dacă sunt întrunite următoarele condiţii:

a) pedeapsa aplicată, inclusiv în caz de concurs de infracţiuni, este închisoarea de cel mult 3 ani;

b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, cu excepţia cazurilor prevăzute în art. 42 sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;

c) infractorul şi-a manifestat acordul de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii;

d) în raport de persoana infractorului, de conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, de eforturile depuse de acesta pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii, precum şi de posibilităţile sale de îndreptare, instanţa apreciază că aplicarea pedepsei este suficientă şi, chiar fără executarea acesteia, condamnatul nu va mai comite alte infracţiuni, însă este necesară supravegherea conduitei sale pentru o perioadă determinată.

ati putea beneficia de o noua suspendare a executarii pedepsei; va trebuie insa suportul unui avocat, dupa opinia mea
Mulțumesc frumos

CABINET INDIVIDUAL AVOCATURA a scris:

Buna ziua,
conform art Art. 91

Condiţiile suspendării executării pedepsei sub supraveghere

(1) Instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere dacă sunt întrunite următoarele condiţii:

a) pedeapsa aplicată, inclusiv în caz de concurs de infracţiuni, este închisoarea de cel mult 3 ani;

b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, cu excepţia cazurilor prevăzute în art. 42 sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;

c) infractorul şi-a manifestat acordul de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii;

d) în raport de persoana infractorului, de conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, de eforturile depuse de acesta pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii, precum şi de posibilităţile sale de îndreptare, instanţa apreciază că aplicarea pedepsei este suficientă şi, chiar fără executarea acesteia, condamnatul nu va mai comite alte infracţiuni, însă este necesară supravegherea conduitei sale pentru o perioadă determinată.

ati putea beneficia de o noua suspendare a executarii pedepsei; va trebuie insa suportul unui avocat, dupa opinia mea