avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Daca sunt insarcinata si nu lucrez beneficiez de vrun aj social indemnizatie ceva dupa nastere?
Ultima modificare: Vineri, 6 Iulie 2018
Ely.mada, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 6 Iulie 2018
Numai de alocatia de stat pentru copil.

Cuantumul alocatiei se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta (ISR), care este in prezent de 500 de lei, astfel:
– 0,4 ISR (200 de lei) pentru copiii in varsta de pana la doi ani (sau trei ani, in cazul copiilor cu handicap). Aceasta se cumuleaza cu indemnizatia lunara, stimulentul lunar sau stimulentul de insertie prevazute de legislatia in vigoare;
– 0,168 ISR (84 de lei) pentru copiii cu varsta cuprinsa intre doi si 18 ani si pentru liceenii de peste 18 ani;
– 0,4 ISR (200 de lei) pentru copiii cu handicap cu varsta cuprinsa intre trei si 18 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatia copilului sanatos cu mama cu handicap mahdalll mahdalll eu fiind cu handicap de gradul 1. inainte de a naste fata nu am lucrat nikaieri, niki sotul. întrebarea. care este alocația care trebuia sa o primească ... (vezi toată discuția)
La un contract de 4 ore pe o perioada nedeterminata,voi beneficia de indemnizatie? mihasava35 mihasava35 Buna ziua...Am terminat de curand concediul de crestere a copilului...Ptr ca abia l-am dat pe cel mic la cresa,o perioada,m-am reintors la munca,insa numai ptr ... (vezi toată discuția)
Alocația copilului Ce alocatie ia un copil cu unul din parinti cu handicap de gradul 1 (vezi toată discuția)