Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj divort

Salutare. Am o intrebare legata de urmatoarea situatie: Daca un cuplu a divortat dupa o casnicie indelungata dupa care au inceput demersurile de partaj pentru locuinta, si sunt proprietar respectiv coproprietar, poate unul din ei sa solicite un procentaj mai mare de 50% din valoarea sa? Mentionez ca e vorba de comportament abuziv din partea sotului si adulter din partea sotiei. De asemenea pe o perioada de cativa ani, dansa nu a avut acces la acea locuinta, sotul schimband butucul de la usa si lacatul de la corespondenta. Ca adaugare, sotul a insistat sa primeasca un procent de 75% pe motivul ca ar fi achitat mai multe datorii decat sotia. Daca se poate acest lucru, este vreun mod de a proceda pentru a egaliza impartirea valorii intre cei doi?
Cotele fiecarui sot se vor stabili in functie de cat vor reusi sa isi dovedeasca fiecare cota de contributie la dobandirea bunurilor comune.