Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot să dau / vând copilului meu o casă la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot să dau / vând copilului meu o casă la țară că să nu o ia banca

Cum pot să dau vînd copilului meu o casă la țară că să nu o ia banca care ne a vîndut apartamentul si ne judecăm?
Buna seara!
Casa trebuie sa aiba cadastru, carte funciara pentru a face transferul de proprietate.
Daca este libera de sarcini o puteti dona copilului. El este minor sau major?
Major
Bunul poate fi instrainat, prin perfectarea unui act de donatie sau vanzare-cumparare.

Creditorii , insa, pot cere desfiintarea actului perfectat, ce a fost incheiat in dauna acesteia,in vederea crearii unei stari de insolvabilitate a debitorului.

Starea de insolvabilitate este generata de lipsa veniturilor si a bunurilor, executarea silita neputand fi initiata.

Prin urmare, creditorii au la indemana actiunea pauliana ( revocatorie ), actul fiind perfectat prejudiciindu-le interesele.

Acţiunea pauliană este acea acţiune prin care creditorul solicită să fie declarate inopozabile faţă de el actele juridice încheiate de către debitor în frauda intereselor sale, cum sunt cele prin care debitorul îşi creează sau îşi măreşte o stare de insolvabilitate (art. 1562 Noul Cod Civil).

Rezultă că acţiunea pauliană este un instrument juridic prevăzut de lege pentru protecţia intereselor creditorilor împotriva fraudei debitorului.

Ea este reglementată de art. 1562-1565 noul Cod Civil