Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza in Romania pentru un cetatean Filipinez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza in Romania pentru un cetatean Filipinez

Salut , am o situatie putin complicata , vreau sa ma casatoresc cu o filipineza si nu stiu cum sa procedez , eu lucrez in Danemarca dupa casatorie nu indeplinesc conditiile ca ea sa primeasca viza aici si totodata sa lucreze , m-am gandit daca ar fi o varianta sa ma casatoresc cu ea in Romania dar nu stiu daca dupa ce ma casatoresc cu ea in Romania ea va putea veni cu mine sa locuim in Danemarca , puteti sa imi spuneti va rog cum ar fi cel mai bine sa procedez ? Sa ma casatoresc cu ea in Romania ? In Philipines in Danemarca ? Ce pasi trebuie sa urmez ? Multumesc mult
Va puteti casatori oriunde, problema este ca pentru obtinerea unui drept de sedere in Romania veti avea nevoie de un certificat de casatorie romanesc. Sfat - casatoritiva la Ambasada Romaniei in Filipine.
pai daca ne casatorim la ambasada Romaniei in Danemarca nu e tot una ? pentru ca am vazut ca exista solutii si aici sa fie inregistrata casatoria . ideea e ca dupa ce fac ? ca eu nu lucrez in tara si nu stiu cum pot dovedi ca am cu ce sa o intretin . daca poti mai te rog mai da-mi ceva sfaturi , multumesc pentru raspunsul anterior
Te poti casatorii la orice ambasada a Romaniei din strainatate dar, pentru Danemarca are nevoie de viza schengen. Daca muncesti legal in Danemerca si esti inregistrat, poti solicita si pentru sotie un drept de sedere acolo, dar nu cunosc legislatia din Danemarca, din cate am auzit, dreptul de sedere pentru statele terte se obtine mai greu ca in Romania. Aici vine sotia cuviza, depuneti documentele la Imigrari, sustineti interviul, verificari, apoi permis de sedere, dar daca "Nu duceti efectiv o viata de familie pe teritoriul Romaniei" permisul de sederese anuleaza (revocarea dreptului de sedere).

BogdanMMM a scris:

Salut , am o situatie putin complicata , vreau sa ma casatoresc cu o filipineza si nu stiu cum sa procedez , eu lucrez in Danemarca dupa casatorie nu indeplinesc conditiile ca ea sa primeasca viza aici si totodata sa lucreze , m-am gandit daca ar fi o varianta sa ma casatoresc cu ea in Romania dar nu stiu daca dupa ce ma casatoresc cu ea in Romania ea va putea veni cu mine sa locuim in Danemarca , puteti sa imi spuneti va rog cum ar fi cel mai bine sa procedez ? Sa ma casatoresc cu ea in Romania ? In Philipines in Danemarca ? Ce pasi trebuie sa urmez ? Multumesc mult

Salut! Ce ai rezolvat? Si eu am o situatie aproape la fel.
~ Conținut șters la cerere ~