Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea de drept
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea de drept

Buna ziua ma numesc Cristi si as dori sa stiu si eu cand voi avea cazieru curat. În data de 01.08.2014 am fost condamnat la 8 luni închisoare cf.art.86^1 si ^2cp. Cp suspendă executarea pedepsei sub supraveghere termen de încercare 2ani si 8 luni pentru săvârșirea faptei prev.de art.215^1 alin.1cp,art.41 alin.2cp,art.5ncp cu aplic.ped.accesorie prev.de art.71cp,art.64 alin.1 lit.a teza ll cp , art.64 alin.1 lit.b cp. Dispusă prin SP.nr.614 din 01.08.2014. An dosar 2013 si definitiva prin NEAPELARE la 27.08.2014. Am scris asa ce am gasit in cazier multumesc si astept un raspuns.
Buna ziua! In situatia Dvs. este incidenta reabilitarea de drept, intrucat vorbim de o pedeapsa ce nu depaseste 2 ani, iar aceasta reabilitare are loc daca in decurs de 3 ani nu ati mai savarsit o alta infractiune. Calculul termenului de reabilitare de drept se socoteste de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale, iar in caz de suspendare sub supraveghere a executarii pedespei, termenul curge de la data implinirii termenului de supraveghere. O zi frumoasa!
Reabilitarea intervine in conditiile Codului penal din 1969.
ART. 86^6
Reabilitarea în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 86^4, el este reabilitat de drept.

Buna seara,
In cazul dumneavoastra se aplica dispozitiile art.86 ind.6 din vechiul Cod penal, ca lege penala mai favorabila, ceea ce inseamna ca intervine reabilitarea de drept la data implinirii termenului de incercare, adica la 27.04.2017. In mod firesc, Serviciul Cazier Judiciar din cadrul politiei de domiciliu ar fi trebuit sa radieze condamnarea.
Din pacate, in ultima vreme nu se mai intampla astfel, acest serviciu motiveaza cu art.165 din Noul Cod penal, respectiv ca trebuie sa treaca 3 ani de la implinirea termenului de incercare, (adica pe 27.04.2020) sau sa va adresati cu o cerere in instanta, pentru constatarea reabilitarii de drept. Sfatul meu este sa faceti acest lucru, existand spete similare solutionate favorabil! In cazul in care nu o faceti, asteptati aprilie 2020.
O seara buna!