Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... suspendare supraveghere perioada ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

suspendare supraveghere perioada ?

decizie penala 2012 decembrie
Ora estimata:
Complet: C16F
Tip solutie: Condamnare

Solutia pe scurt: I. În baza art. 7 alin. 1 rap. la art. 2 lit. b pct. 18 şi art. 9 alin. 2 din Legea 39/2003, cu aplic. art. 320/1 CPP (Legea 202/2010) condamnă pe inculpatul .................... la pedeapsa de 3 (trei) ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de constituire a unui grup infracţional organizat. În baza art. 65 alin. 2 CP corob. cu art. 7 alin. 1 din Legea 39/2003, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza II şi lit. b CP pe o durată de 2 (doi) ani, după executarea pedepsei principale. În baza art. 24 alin. 1 şi 2 din Legea 365/2002, cu aplic. art. 320/1 CPP (Legea 202/2010) şi art. 41 alin. 2 CP condamnă acelaşi inculpat la o pedeapsă de 2 (doi) ani şi 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de falsificarea instrumentelor de plată electronică şi punerea acestora în circulaţie. În baza art. 65 alin. 2 CP coroborat cu art. 24 alin. 1 şi 2 din Legea 365/2002 aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza II şi lit. b CP pe o durată de 2 (doi) ani, după executarea pedepsei principale. În baza art. 25 din Legea 365/2002 cu aplic. art. 41 alin. 2 Cp şi art. 320/1 CPP (Legea 202/2010) condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 5 (cinci) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere de echipamente în vederea falsificării de carduri bancare. În baza art. 27 pct. 1, 2 şi 3 din Legea 365/2002 cu aplic. art. 320/1 CPP şi art. 41 alin. 2 CP condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos. În baza art. 33 lit. a CP, art. 34 lit. b CP, contopeste pedepsele principale mai sus mentionate urmand ca inculpatul ........... sa execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 3 (trei) ani închisoare şi 2 (doi) ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza II şi lit. b CP, ca pedeapsă complementară, după executarea pedepsei principale. În baza art. 86/1 CP dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o durată de 5 ani ce contituie termen de încercare conform art. 86/2 CP. Pe durata termenului de încercare, inculpatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere, prev. de art. 86/3 alin. 1 lit. a – d Cp. În baza art. 86/4 CP alin. 1 şi 2 CP combinat cu art. 83 şi 84 CP, atrage atenţia inculpatului asupra revocării suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul săvârşirii unei infracţiuni, precum şi dacă cel condamnat nu îndeplineşte cu rea-credinţă măsurile de supraveghere dispuse. Conform art. 71 alin. ultim CP pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii, se suspendă şi executarea pedepsei accesorii, prev. de art. 71, 64 alin. 1 lit. a teza II şi lit. b CP. Desemnează în supravegherea respectării măsurilor impuse inculpatului Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Galaţi. În baza art. 191 CPP obligă inculpatul, la plata sumei de 3.000 lei cheltuieli judiciare către stat. II. În baza art. 7 alin. 1 rap. la art. 2 lit. b pct. 18

am nevoie de putin ajutor . am fost de curand la un avocat avand nevoie de niste acte din dosar si mia spus ca am terminat pedeapsa cu supraveghere . puteti sa imi spuneti cat timp trebuie sa ma prezint la serviciul de probatiuni doamna de acolo mia spus ca pana in 2017
În baza art. 86/1 CP dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o durată de 5 ani ce contituie termen de încercare conform art. 86/2 CP.

Ce nu va este clar? Calculati 5 ani de la definitiva.
patrascu razvan a scris:

În baza art. 86/1 CP dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o durată de 5 ani ce contituie termen de încercare conform art. 86/2 CP.

Ce nu va este clar? Calculati 5 ani de la definitiva.

dupa acesti 5 ani o sa imi apara pe cazier sau va fii curat?

eu am fost indus in eroare de catre o doamna avocat legat de aceasta perioada . multumesc pentru ajutor
ART. 86^6
Reabilitarea în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 86^4, el este reabilitat de drept.
In mod normal nu ar trebui sa mai apara, intervine reabilitarea de drept, solicitati cazierul si vedeti.
Buna ziua. Pe data de 5 decembrie 2017 am avut ultima "sedinta" la serviciu de probatiuni am terminat . Doamna de acolo mia spus ca mai am inca trei ani incercare deci cazierul nu e inca curat? Am fost azi 11 ian 2018 sa eliberez cazierul pentru angajare si mii sa spus sa revin maine dimineata cu toate ca persoanele din fata mea lau scos pe loc...deci inca mai apare nu mai inteleg nimic. Nu am savarsit nici o infractiune pe timpul suspendari cu supraveghere nici dupa :)
mariusgl11, utilizator