Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lucrul fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lucrul fara autorizatie

Ce se intampla daca deții un service auto fara autorizație?
Puteti fi sanctionat de catre institutiile cu drept de control : Politia- Serviciul de investigare a fraudelor sau ANAF ori alta insititutie cu drept de control din cadrul Ministerului de Finante, ITM pentru munca la negru etc.
În ce consta sancțiunea?
Se platesc amenzi contraventionale destul de consistente si dupa caz se primeste dispozitie de sistare a activitatii.
La un service auto se fac controale de catre ITM, DJSanatate Publica, Agentia teritoriala de mediu pe linia respectarii legislatiei specifice fiecarui domeniu de activitate.
Vizitele inspectorilor fiscului si ai primariei pot fi destul de dese, de regula in urma sesizarilor primite.
In afara de amenzi ,puteti sa va alegeti si cu dosar penal.
Va multumesc frumos !!!