Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... NEDUMEREIRE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

NEDUMEREIRE

-am activat in cadrul MApN-in perioada 1973-1981-ulterior, am desfasurat activ in sist.civil pana in anul 2001;fiind operat pe cord-am fost pensiomat gr-2 de invaliditate din sist public de pensii,pentru perioada cat am fost in serv militar activ nu s-a calculat punctaj pe m,otivul ca figurez in alte sisteme neintegrate sist.pupblic.
Situatia militara se compune din=19-02-1970-19-09-1970=milit.in termen,19-09-1970-20-08-1973-sc.milit.de ofit.activi,20-081973-23-11-1981 -ofiter activ,acesta perioada casa de pensii a jud ialomita ma indruma sa o valorific de la MApN-fara sa-mi comunice un temei legal-In concluzie-poate cineva sa-mi puna la dispozitie un act normayiv prin care pot beneficia si eu de perioada cat am fost cadru activ al MApN>??? si de la ce data???:
ART. 194/Legea 19/2000
(1) Între sistemul public şi celelalte sisteme proprii de asigurări sociale, neintegrate până la data intrării în vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate şi de urmaş, precum şi a altor drepturi de asigurări sociale prevăzute de prezenta lege.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) prestaţiile de asigurări sociale în sistemul public se stabilesc numai pentru stagiul de cotizare realizat în acest sistem
...............................................................................................................................
* Adica, pentru perioada lucrata la Stat, vi s-a stabilit pensia de invaliditate actuala
...............................................................................................................................
** Pentru perioada militara, trebuie sa va adresati unei comisii de expertiză medico-militară, in vederea obtinerii unei pensii de invaliditate si din acest sistem.............................................................................................................................
LEGE Nr. 164 din 7 aprilie 2001
privind pensiile militare de stat
ART. 30
(1) Încadrarea în grad de invaliditate se face de comisii de expertiză medico-militară. Constituirea, organizarea, funcţionarea şi atribuţiile comisiilor de expertiză medico-militară se stabilesc prin regulament comun, aprobat de ministrul apărării naţionale, ministrul de interne şi directorul Serviciului Român de Informaţii.
(2) Comisiile de expertiză medico-militară de pe lângă spitalele militare emit decizii medicale de încadrare într-un grad de invaliditate, care vor fi avizate de Comisia Centrală de Expertiză Medico-Militară a Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului de Interne sau Serviciului Român de Informaţii, după caz.
............................................................................................................................
*** In concluzie, puteti beneficia de o pensie de invaliditate din sistemul de stat si o pensie de invaliditate din sistemul militar