Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima casa-cat dureaza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima casa-cat dureaza?

Buna ziua.Ma intereseaza ,,durata de viata,, a Primei Case.Am auzit ca va dura pana la 31 decembrie 2009.Este adevarat?De exemplu daca doresc sa ma inscriu in acest program la inceputul anului 2010 mai am ocazia?Va rog daca puteti sa imi raspundeti :">
[ link extern ]
Nu este adevarat! Insa ceea ce este adevarat este ca pentru anul 2009 exista un plafon maxim de garantare de 1 miliard de euro. In cazul in care se atinge acest plafon nu vor mai fi acordate credite pentru cumparare de locuinte pe 2009. Pentru 2010 , prin hotarare de guvern , va trebui acordat un alt plafon maxim de garantare. Ramane de vazut care va fi cuantumul acestui plafon!B-)
Va multumesc frumos pt lamurire:D
Programul prima casa va mai dura si in 2010 si multa vreme de aici inainte , deoarece este singurul mijloc prin care poate fi evitata prabusirea pietei imobiliare si corectate dobanzile la creditele imobiliare .
Inteleg.Imi puteti spune daca aveti informatii in 2010 plafonul maxim este tot de 60.000 euro? Multa vreme de aici inainte, asta ar insemna ...?Multumesc pt raspunsuri.=D>