Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prejudiciu de imagine adus unei institutii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prejudiciu de imagine adus unei institutii

Buna ziua,

Pe un grup de socializare o persoana aduce acuzatii nefondate cu privire la existenta ,,unei taxe de inscriere'' la gradinita pentru prescolari.In conditiile in care aceasta discutie are loc din ianuarie 2018 si pana in iulie 2018,care este calea prin care institutia poate solicita stergerea acelor postari,eventual solicitarea de daune morale pentru prejudiciul de imagine adus institutiei?Unitatea scolara a trimis persoanei o adresa prin care o informeaza ca ,,s-a autosesizat cu privire la acuzatiile aduse in mediul online'' si o roaga sa confirme afirmatiile prin declaratie/plangere la sediul scolii pentru a se putea lua masuri disciplinare impotriva celor in cauza.In cazul in care aceste acuzatii nu pot fi dovedite,scoala se poate indrepta in instanta cu solicitare de despagubiri pentru daune morale si prejudiciu de imagine?

Multumesc
Iustin25, utilizator