Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incidenta art.488 alin.1 pct 8
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Incidenta art.488 alin.1 pct 8

Buna ziua,

Cand se poate aprecia intr-un Recurs incidenta punctului 8? Ce inseamna incalcarea normelor de drept material?
In concret, in fondul cauzei, o instanta a dat castig de cauza unei parti, insa in considerarea unui document gresit (in locul unui contract, probabil din eroare, motivarea a facut-o pe un altul).
Partea care a pierdut a facut apel, iar in apel, instanta i-a admis apelul, si a admis si actiunea de fond, in considerarea faptului ca, instanta de fond a analizat contractul gresit, si nu pe cel corect (insa fara o analiza a fondului cauzei i-a admis cauza).
Este incident punctul 8, pentru un eventual Recurs? Se poate invoca aplicarea gresita a normelor de drept material (pe care noi consideram ca instanta de apel le-a aplicat gresit, raportat la fondul cauzei)?
Multumesc!
Pot fi incadrate motivele dv.de recurs la incalcarea normelor de drept material pentru un eventual recurs in cauza dar aveti in vedre prev.alin.2 care stipuleaza faptul ca motiveleprev.la alin.1nu pot fi primite decat daca ele nu au putut fi invocate pe calea apelului,ori desi au fost respinse sau instanta a omis sa se pronunte asupra lor..
Va multumesc. Asadar, "normele de drept material" inseamna dispozitiile legale, prevederile legale, articole din legi, aplicate gresit, sau intelese gresit de catre instanta?
nyusziful, utilizator