Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Foaia matricola liceu
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Foaia matricola liceu

Ca sa iau foaia matricola trebuie sa platesc o contravaloare de 50 lei? Mi se pare absurd avand in vedere ca nu am auzit sa se plateasca foaia matricola. Ori incearca sa faca un ban cinstit doamna directoare
Daca este vorba de o foaie matricola emisa cu multi ani in urma, prin hotarare a conducerii scolii, pentru a se cauta prin arhiva se pot percepe astfel de taxe.
Puteti intreba ce act normativ a instituit taxa respectiva.
Legea 1/2011
art. 108
(1) Unitățile de învățământ preuniversitar de stat pot obține venituri proprii din activități specifice, conform legii, din donații, sponsorizări sau din alte surse legal constituite.
.....

Prin urmare, consiliul de administrație al unității de învățământ poate decide anumite taxe pentru eliberarea unor acte .