Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să cumpăr de la dezvoltator un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să cumpăr de la dezvoltator un apartament aflat în construcție. Ce măsuri de siguranță pot sa îmi iau ca să nu pierd avansul, care e destul de consistent?

Bună ziua,
Vreau sa cumpăr un apartament aflat în construcție de la dezvoltator.
Ideea e ca dezvoltatorul vrea 80% avans,restul de 20% fiind dați la încheierea contractului v-c.
Dezvoltqtorul este persoana fizica plătitoare de tva.
Întrebarea mea e ce masuri de siguranță pot sa îmi iau sa nu pierd avansul care e destul de consistent.
Ce acte trebuie sa solicit de la dezvoltator?
Manuela Rășină, administrator
Multumesc de sfaturi...

Adrian Sulea a scris:

Buna ziua "sorin22".

1. Ati specificat "Am mai trecut pe la blocul respectiv și nu se mai lucreaza".
Ca prezumtie, in proportie de 51 %, dezvoltatorul nu a mai platit antreprenorii si subantreprenorii.
Pe cale de consecinta, semnifica "stop motoare".

2. Ati specificat "Când am contactat agentul care se ocupa de vânzare zice ca nu știe ce se întâmplă, ca nu a discutat cu dezvoltatorul".
V-ati fi asteptat ca "agentul" sa va spuna realitatea/adevarul ???
Sper ca nu sunteti o persoana idealista si nu credeti tot ce vi se spune, fara a verifica.

3. Ati specificat "Clar sunt ceva probleme la mijloc.".
Nu sunt nici un fel de probleme !!!
Unii "dezvoltatori" nu cunosc nimic altceva in afara de "bani, bani, bani, ... ".
Restul, ... ??? Nu-i intereseaza.
Si ................., nu este singura categorie cu aceasta gandire unilaterala.
Acesta este "modelul". Din pacate.
Spre marea dezamagire a unora dintre "cumparatori de buna credinta".

4. Ati specificat "Faptul ca agentul m a grăbit sa semnez un antecontract deja ma pusese pe gânduri. Acum se pare ca bănuială mea era întemeiată.".
"Agentul" dorea DOAR sa-si incaseze "comisionul de intermediere".
Si atat !!!
Sper ca nu aveati dorinta de a se gandi la "dumneavoastra".
Exclus !!! Dorea si "agentul" o "paine".
Despre ce facem vorbire ???

5. Ati specificat "Și nu am de gând sa o risc fără o garanție fizica...".
Singura "garantie fizica" este doar ceea ce vedeti, va place si acceptati sa cumparati.
Costa putin mai mult dar "dormiti linistit".
Banii vor fi investiti "cu discernamant".

6. Ati specificat "Dacă făceam antecontractul și acuma vedeam ca nu se mai lucreaza ce făceam? Îmi făceam zile și nopți negre...
Eu zic mai rau: aveati toate sansele sa va pierdeti banii !!!

Toate cele mentionate sunt generate din "experienta acumulata".

Unica mea multumire este faptul ca am putut fi util, cel putin partial.

Va doresc mult succes pentru realizarea dorintelor dumneavoastra.
trandafir2, moderator
Buna seara,

Am mai vorbit cu dezvoltatorul referitor la acest apartament:

1.A zis ca a oprit lucrarile(care au reinceput intre timp) deoarece a avut nevoie de oameni in alta parte. O explicatie simpla...care nu ofera deloc incredere, dar presupun ca a avut probleme cu vechii muncitori, acum gasind altii.
2. La sugestia de a face actele la alt notar a zis ca nu are nimic impotriva, doar ca, facand actele la alt notar, va trebui sa duca o gramada de acte, vechiul notar avand deja actele care trebuie.
Este o explicatie corecta? Este nevoie de asa multe acte sa duca la un notar pt a face acest antecontract?

3. Vreau sa inscriu antecontractul in cf. Asta banuiesc ca imi ofera ceva drept de proprietate pe apartamentul respectiv, nu? Ceva de genul ca el nu va putea vinde acel imobil altcuiva, dar asta inseamna ca in caz de nefinalizare a lucrarilor devin proprietar pe ce este acolo?

4. Dezvoltatorul a zis ca nu este ipotecata constructia. Asta se demonstreaza cum? Ce acte sa cer ca nu am inteles. Daca ma duc la anaf nu cred ca au ei timp de mine sa ma lamureasca daca proprietatea este ipotecata sau nu.

Vi s-au explicat foarte multe aici si dvs continuați ...nu mai cereți ajutorul specialiștilor, nu aveti nevoie, vedem ca faceți tot ce va duce capu'....
1. E ceva normal, 90% dintre muncitorii de pe santiere vin direct "de la coada vacii", fara nici o pregatire in domeniu;
2. La notar se duce tot istoricul terenului, autorizatie construire, PV receptie etc, acte pe care daca dezvoltatorul le are, nu este un efort asa mare sa le duca la alt notar, raportat la efortul dvs de a achita 80% din pret. Trebuie doar sa-si ia mapa cu actele de pe raft din biroul lui de dezvoltator imobiliar;
3. Daca autorizatia de construire a fost obtinuta cu incalcarea anumitor reguli de urbanism, lucru f des intalnit chiar si la blocurile vandute 100%, inscrierea in CF va poate folosi doar ptr a deveni "intervenient" intr-un eventual proces cu vecinii, primaria etc si nu va "acopera" ptr nimic in o sumedenie de situatii, cum ar fi insolvabilitatea dezvoltatorului;
4. Dupa ce scrieti la acest punct imi dau seama ca nu prea aveti habar de lucrurile de care faceti vorbire. Ipoteca este mentionata intr-un extras de carte funciara pe care il poate scoate notarul/topograful/proprietarul de la OCPI.
Cel mai bine ptr dvs ar fi sa cumparati un apartament finalizat si cu actele deja verificate.