Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare PV contravenție. Nu știu dacă a existat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare PV contravenție. Nu știu dacă a existat vreun radar, dacă da unde a fost plasat, și nici viteza mea nu cred că a depășit limita legală pe zona respectivă. Ce șanse am?

Buna seara,

Astăzi am fost oprit de poliția rutiera sub pretextul că am depasit viteza legală în localitate cu 20 km- 70 vs 50.
Nu am fost înregistrat de cei ce m-au opriți zic ei de un alt aparat plasat pe o alta masina, lor comunicând -li-se viteza prin stație.
Am mentionat 2 lucruri in fata politistei , sa - mi arate si mie filmarea si faptul ca era zona de 50km ceea ce au refuzat.
În PV am specificat ca obiecții ca nu mi-au arătat filmarea.
Eu nu stiu daca a existat vreun radar, daca da unde a fost plasat si nici viteza mea nu cred ca a depasit limira legala pe zona respectiva.
Pot contesta în 15 zile amenda si cele 2 puncte de penalizare dar ce sanse sunt?

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua "gabivoicu2003".

Nu inteleg de ce renuntati, unilateral, la drepturile ce va sunt conferite prin lege ???

Contestati acel PV.

Succes !!!
Buna seara Adrian,
Sper ca ati citit despre "patanie"de la prima postare si imi pare rau ca nu am timp sa am o confruntare cu militianca si in instanta.
I am spus ca acum ceva ani cand mi s a mai intamplat am vazut filmarea si mi a zis ca e neregulamentar ca mi s a arătat atunci.
Nu stiu cum se procedează cu instanta, plus ca eu sunt din Târgoviște si actiunea s a petrecut pe raza județului Brașov și ar trebui depus la judecătoriae acolo,
Ciuda imi e ca nu am nicio data despre presupusa fapta incrimata de ei.
daca ajuta cu ceva,relatez povestea mea:m-a inregistrat radarul cu 83 km/h,in timp ce depaseam un tir,viteza a durat fix o fractiune de secunda.L-am rugat pe tov agent sa-mi dea doar un avertisment,dar nu a dat-o la pace.Am contestat si am castigat in apel(am pierdut pe fond).Motivarea sentintei :"sanctiune excesiva,pericol social redus".Actiunea poate fi trimisa prin posta,poti solicita judecarea in lipsa.Eu m-am prezentat si mi-am pledat cauza.
amyro777, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~