Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SCHIMBARE NUME
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SCHIMBARE NUME

Buna ziua!
Subiect:vrem sa schimbam numele de Familie al fetitei noastre!
Noi avem nume românesc (POPESCU) ,suntem căsătoriți de doi ani si fetița vrem sa ne poarte numele nostru POPESCU!Sotia (mama naturală a fetei,s-a recăsătorit cu mine,roman fiind,iar înainte a fost căsătorită cu un cetățean străin ,divorțând,si revenind copilul ei ,prin hotărâre judecătorească exclusiva ,TUTORE EXCLUSIV!Copilul a fost crescut de noi,deși la naștere are certificatul pe nume străin si va fi un impediment moral la școala etc....Ce putem face pentru a i schimba numele?Are 5 ani...Multumesc mult!
Buna ziua,
Teoretic aveti doua modalitati: schimbare administrativa a numelui sau adoptia fetitei de catre sotul mamei. Dar, pentru oricare dintre ele este obligatoriu consimtamantul tatalui natural. Nu are relevanta cum se exercita autoritatea parinteasca asupra minorei.
O zi buna!
Incercati pe cale administrativa.. aveti doua motive temeinice si ca vreti ca cea mica sa poarte nume comun cu membrii cu care locuieste si ca numele e de provenienta straina si se pronunta greu sau gasiti ceva in legatura cu asta.
Daca tatal nu isi da acordul, se apeleaza la autoritatea tutelara care are putere de a hotari in aceasta privinta sau cereti in instanta suplinirea acordului tatalui.
despre procedura si acte necesare, cititi in link

[ link extern ]