Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond reparații
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond reparații

Bună ziua,
Am o problema la fondul de reparații am avut suna de 480 lei din care pentru zugrăvească interioara a blocului trebuia sa extragă doar 300 de lei precum au pus și afiș ca fie care apartament trebuie sa plătească 300 lei, dar mie mi-au extras toată suma,nu mi-se pare normal sa plătesc toată suma având în vedere ca trebuia doar 300 lei sa plătesc și nici măcar nu am văzut o chitanță pe suma totala pe care s-a făcut interventia.Este legal acest lucru? Dacă nu ce trebuie sa fac?
Va mulțumesc.
Dorești, utilizator
Nu conteaza cati bani s-au luat din fondul de reparatie.100 sau 300...tot trebuia sa platiti.Fondul de reparatie se evidentiaza pe chitanta de intretinere sau va da chitanta separata.Daca vreti sa stiti pe ce s-au cheltuit banii, rugati admin sa va trimita pe mail o informare.Eu trimit lunar informare cu tot ce s-a scazut din acel fond.
Daca doriti clarificarea situatiei banilor perceputi,in temeiul disp art 10 L nr 230/2007 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative
Mai puteti formula contestatie impotriva valorii impuse in lista de plata a intretinerii ,in temeiul disp art 12 A al c si d HG nr 1588/2007 in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestaie in termen de 7 zile
Nu e vorba de plătit e vorba ca au data toată suma strânsă adică 480 în loc de 300 cât trebuia plătit pentru zugrăvească, trebuia doar 300 sa ia din fond și sa îmi mai rămână 180 dar ei au luat toată suma, pentru a renova interiorul blocului trebuiau achitați suma de 6000 lei asta vine la 20 de apartamente 300 de lei dar ei au luat toată suma la mine și nu mi-se pare normal sa plătesc mai mult.

vali m a scris:

Nu conteaza cati bani s-au luat din fondul de reparatie.100 sau 300...tot trebuia sa platiti.Fondul de reparatie se evidentiaza pe chitanta de intretinere sau va da chitanta separata.Daca vreti sa stiti pe ce s-au cheltuit banii, rugati admin sa va trimita pe mail o informare.Eu trimit lunar informare cu tot ce s-a scazut din acel fond.

Discutati cu presedintele.Poate au mai folosit banii si pentru altceva.Va dau un ex de la asociatia mea...am strans fond de reparatii toata vara.Toate reparatiile s-au facut din acel fond si am trimis mail cu tot ce s-a facut.In toamna, a venit o d-na sa plateasca intretinerea si m-a intrebat cati bani are ea la fd de reparatii.Avea ceva de genul 153,45 bani...exemplu.Stiti ce mi-a spus d-na?? Ca ea a dat numai suma fixa,adica 50 lei/luna...nu cu virgula.D-na credea ca banii se strang acolo si stau.Ori eu am schimbat un robinet in subsol,am avut o reparatie la tabloul electric,am luat furtun pt udatul gradinii,etc.Intelegeti? Pot fi multe alte reparatii pe langa cea mare.
Daca aveti oameni corecti la conducere, o sa va explice detaliat.
vali m a scris:

Discutati cu presedintele.Poate au mai folosit banii si pentru altceva.Va dau un ex de la asociatia mea...am strans fond de reparatii toata vara.Toate reparatiile s-au facut din acel fond si am trimis mail cu tot ce s-a facut.In toamna, a venit o d-na sa plateasca intretinerea si m-a intrebat cati bani are ea la fd de reparatii.Avea ceva de genul 153,45 bani...exemplu.Stiti ce mi-a spus d-na?? Ca ea a dat numai suma fixa,adica 50 lei/luna...nu cu virgula.D-na credea ca banii se strang acolo si stau.Ori eu am schimbat un robinet in subsol,am avut o reparatie la tabloul electric,am luat furtun pt udatul gradinii,etc.Intelegeti? Pot fi multe alte reparatii pe langa cea mare.
Daca aveti oameni corecti la conducere, o sa va explice detaliat.

Vă rog să-mi confirmați care e regula cu acest Fond de Reparații.
Banii votați în Adunarea Generală anuală pentru Fondul de Reparații, nu se folosesc doar pentru reparații și cheltuieli gospodărești, așa cum bine spune Legea 230/2007, art. 45 ?
Adică, banii plătiți din acel Fond, nu li se mai cer și proprietarilor pe lista de plată pentru fiecare lucrare ... nu se dau firmelor care fac lucrările, și apoi se așteaptă să se re-alimenteze Fondul de Reparații din ulterioarele plăți lunare ale fiecărui proprietar ?
Nu s-a votat în A.G. Bugetul anual, în care au fost cuprinși bani pentru diferite lucrări ?
Vă întreb asta pentru că la Asociația noastră falșii șefi ai acesteia au în cont ... 1 miliard de lei vechi, dar ei n-au plătit niciodată definitiv reparațiile pentru proprietățile comune - pe scara mea nu s-a văruit și zugrăvit de peste 30 de ani !
Ei tot adună cam 20.000 de lei noi anual de la noi, dar acumulează en-gros, fără a plăti ceva din acel cont, care se tot „umflă”, de o să ajungem la 2-3 miliarde de lei vechi și tot ne-atins va sta !
Ce este ăla, un nou FNI ?

Legea 230/art.45 arată că acel Fond de Reparații este destinat special ... reparațiilor, nu să se acumuleze mereu, și noi să plătim din buzunar, lunar, toate lucrările !
Ca rezumat, noi plătim și Fondul de Reparații, dar plătim integral și acele lucrări de reparații, făcute, culmea, tot cu aceeași firmă din 2013 (sunt mână-n mână cu șefii Asociației noastre, având „licitații” fără alți adversari, care poate au raportul preș-calitate mai bun) !
Ori plătim lunar doar Fondul de Reparații, ori plătim direct lucrările, ambele modalități nu sunt legale și corecte !
flory_mr, utilizator