avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatie acoperis de la casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatie acoperis de la casa scarii

Buna ziua.
Asociatia de proprietari are obligatia legala de a repara acoperisului casei scarii revine blocului?
Cel mai recent răspuns: flory_mr , utilizator 11:56, 17 Iunie 2019
Demersurile se fac prin asociatia de proprietari. Contravaloarea lucrarilor se suporta din fondul de reparatii la care participa toti locatarii de pe scara respectiva.
Conform disp L nr 196/2018 asociatia d eproprietarise infiinteaza cu scopul administrarii partii comune din condominiu constructii si instalatii
Acoperisul reprezinta parte comuna a carei reparatie intra in responsabilitatea exclusiva asociatieid e proprietari
Dvs, doriți să știți dacă asociația de proprietari este obligată să repare acoperișul casei scării, sau dacă plata acestei reparații cade în sarcina exclusivă a celor care locuiesc în scara respectivă?
La ambele întrebări răspunsul e da. Da, asociația de proprietari este obligată să repare acoperișul care este parte comună a clădirii respective și da,toți cei care locuiesc în clădirea respectivă, indiferent de poziția lor pe verticală sau orizontală trebuie să contribuie în mod egal la plata cheltuielilor cu reparația.
Adică și cel care stă la ultimul etaj și cel care stă la parter și cel care stă la stânga sau la dreapta locului unde curge, toți plătesc în mod egal, cheltuiala împărțindu-se la numărul de apartamente din acel imobil.
Va multumesc.
Va multumesc.

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 asociatia d eproprietarise infiinteaza cu scopul administrarii partii comune din condominiu constructii si instalatii
Acoperisul reprezinta parte comuna a carei reparatie intra in responsabilitatea exclusiva asociatieid e proprietari

Alte discuții în legătură

Fond reparatii Daniela Mihaela 9 Daniela Mihaela 9 Daca pt fond reparatii se taie chitanta separata, atunci acesta nu se mai poate include pe lista de plata, in coloana separata, inainte de total, ca pana acum. ... (vezi toată discuția)
Fond reparații Dorești Dorești Bună ziua, Am o problema la fondul de reparații am avut suna de 480 lei din care pentru zugrăvească interioara a blocului trebuia sa extragă doar 300 de ... (vezi toată discuția)
Fondul de reparatii Andrada1989 Andrada1989 Buna ziua, am achizitionat un apartament si acum se fac anumite renovari pe scara blocului si administratorul sustine ca eu nu am fond de reparatii. Stiu ca ... (vezi toată discuția)