Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatie acoperis de la casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatie acoperis de la casa scarii

Buna ziua.
Asociatia de proprietari are obligatia legala de a repara acoperisului casei scarii revine blocului?
Demersurile se fac prin asociatia de proprietari. Contravaloarea lucrarilor se suporta din fondul de reparatii la care participa toti locatarii de pe scara respectiva.
Conform disp L nr 196/2018 asociatia d eproprietarise infiinteaza cu scopul administrarii partii comune din condominiu constructii si instalatii
Acoperisul reprezinta parte comuna a carei reparatie intra in responsabilitatea exclusiva asociatieid e proprietari
Dvs, doriți să știți dacă asociația de proprietari este obligată să repare acoperișul casei scării, sau dacă plata acestei reparații cade în sarcina exclusivă a celor care locuiesc în scara respectivă?
La ambele întrebări răspunsul e da. Da, asociația de proprietari este obligată să repare acoperișul care este parte comună a clădirii respective și da,toți cei care locuiesc în clădirea respectivă, indiferent de poziția lor pe verticală sau orizontală trebuie să contribuie în mod egal la plata cheltuielilor cu reparația.
Adică și cel care stă la ultimul etaj și cel care stă la parter și cel care stă la stânga sau la dreapta locului unde curge, toți plătesc în mod egal, cheltuiala împărțindu-se la numărul de apartamente din acel imobil.
Va multumesc.

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 asociatia d eproprietarise infiinteaza cu scopul administrarii partii comune din condominiu constructii si instalatii
Acoperisul reprezinta parte comuna a carei reparatie intra in responsabilitatea exclusiva asociatieid e proprietari