Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci

Buna ziua! Ma intereseaza daca exista o modalitate legala prin care pot intra in posesia unui loc de veci, donat de proprietari. Mentionez ca proprietarii nu mai locuiesc in Romania si doresc sa renunte la acest loc de veci pe care l-au mostenit in urma cu 6 ani si vor sa mi-l doneze mie. Multumesc.
Initial trebuie verificat daca administratia cimitirului permite preluarea locurilor de inhumare intre titularii dreptului de utilizare si terti si care este concret procedura
Exista cimitire unde preluarea locurilor de inhumare se realizeaza numai prin intermediul administratiei cimitirului prin incheierea de contract de concesiune pe diferite perioade de timp
Daca proprietarii locului de inhumare doresc sa va doneze locul in baza documentului de proprietate pot incheia documente autentificate in tara unde domiciliaza prin care va doneaza locul de inhumare
Legislatia actuala nu prevede mostenirea locurilor de veci, doar concesionarea pe maxin 25 de ani. Se poate incheia un act de concesiune cu cimitirul/ administratia primariei in domeniu, numai in limita locurilor disponibile, anterior inregistrarii decesului.
"Dacă dreptul de concesiune nu poate fi vândut sub niciun motiv, acesta poate fi transmis altor persoane numai prin succesiune testamentară sau cesiune. Cu condiţia ca persoanele respective să facă parte din categoria ascendenţilor şi descendenţilor până la gradul al patrulea inclusiv. Beneficiarii succesiunii testamentare trebuie să facă dovada gradului de rudenie cu titularul concesiunii. Dacă nu fac asta, vor fi obligaţi să achite taxa de concesiune”.
[ link extern ] .

POPA GHEORGHE a scris:

doar concesionarea pe maxin 25 de ani

Si in Bucuresti si in alte orase se pot incheia contracte de concesiune locuri de inhumare pe perioada de 7,25,49 ani