Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz in perioada concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz in perioada concediului de odihna

Buna ziua,

In perioada 16-20.07.2018 am fost in CO, in data de 17.07 mi-am dat demisia fara preaviz( deoarece angajatorul nu a platit orele suplimentare muncite, zilele de sarbatoare lucrate si a creat un mediu stresant in care mi-a adus adesea injurii) incepand cu data de 19.07.2018. Mentionez ca intre timp am gasit un alt loc de munca la care este necesar sa incep pe 27.07.
Angajatorul meu nu mi-ainchis contractul de munca, vrea sa il suspende si ma acuza ca am adus prejudiciu firmei prin demisia mea fara preaviz.
Ce pot face in acest caz?
Care este data mentionata in cerere de incetare a c.i.m. ?
Data incetarii este 19.07

Cornel Vasile a scris:

Care este data mentionata in cerere de incetare a c.i.m. ?

Incepand cu 20.07., nu mai aveti ce sa cautati la munca .

Angajatorul ia numai act de decizia dvs si trebuie sa intocmeasca documentele cu privire la incetarea c.i.m.

In speta, puteti sesiza ITM-ul.
Va multumesc mult pentru raspunsul dat!

Am informat si ITM-ul despre problema mea si astept raspunsul lor.

O zi minunata in continuare!
Cornel Vasile, Consilier juridic