avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Asigurare PAD + facultativă făcută de bancă în ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Asigurare PAD + facultativă făcută de bancă în numele meu fără acord expres, ci doar cu informare ulterioară. Este legal?

Buna seara,

Ma intereseaza daca este legal ca banca la care am un credit pentru prima casa sa incheie in numele meu o asigurare PAD + Facultativa la o terta firma trimitandu-mi doar o informare pe mail in care specifica:

"Mentionam, totodata, si ca, neprimirea din partea ta a politelor de asigurare reinnoite pana la data mai sus mentionata echivaleaza cu acordul tau expres pentru prelucrarea datelor tale cu caracter personal (nume, prenume, CNP, adresa imobil) in scopul incheierii de catre X Bank, in numele si pe seama ta, a politelor de asigurare necesare.

In cazul in care ne vei prezenta dovada existentei unei polite facultative de locuinta (incheiata in conformitate cu cerintele in vigoare) dupa data de deschidere a politei facultative de asigurare incheiate de Banca (asigurare de locuinta de grup), aceasta din urma va inceta in luna imediat urmatoare, fara a fi restituite primele de asigurare incasate deja. "
Am facut deja o reclamatie catre banca, in care solicitam restituirea sumei pentru prima incasata deja, dar am fost refuzata pe motiv ca era de datoria mea sa trimit la termen politele reinnoite.

Mentionez ca politele au fost reinnoite la timp si au avut continuitate si ca in contract, nu este stipulat faptul ca banca nu este obligata sa imi restituie primele incasate.

De asemenea, faptul ca nu am raspuns in timp util la mailul de mai sus, nu reprezinta acordul meu pentru prelucrarea datelor mele personale de catre alta companie.

Va multumesc pentru raspuns,

O seara buna,

Ultima modificare: Duminică, 29 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: maconni , utilizator 23:35, 30 Iulie 2018
În „era” GDPR acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal trebuie să fie explicit.

Nu mai este voie cu astfel de șmecherii: „neprimirea din partea ta a politelor de asigurare reinnoite pana la data mai sus mentionata echivaleaza cu acordul tau expres”.

Solicită o opinie de la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal sau trimite direct o plângere [ link extern ]
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Le-a spus si eu de GDPR si nu avut nicio reactie.

Am primit acelasi raspuns: datorita faptului ca nu ati trimis politele reinnoite la timp, nu putem sa dam curs favorabil cererii dumneavoastra de a va returna prima deja retrasa.

Va doresc o zi frumoasa
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fă-le plângere, ca să primească o amendă mai mare decât prima de asigurare :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In contractele de credit scrie ca pe durata perioadei de creditate aveti obligatia sa asigurati bunul si sa prezentati dovada bancii. Daca pana la data scadentei nu prezentati dovada ca ati incheiat o asigurare facultativa+PAD, banca va debita contul. Daca ati incheiat polita la o data anterioara celei emise de banca, prezentati la banca politele si dovada achitarii acestora si in baza unei cereri polita emisa de banca se anuleaza. Daca nu vor..... puteti face reclamatie la ASF, GDPR.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea obligatorie a locuintei MARIA_O MARIA_O Buna ziua in cazul in care o persoana are un credit imobiliar pt care este obligata sa incheie o polita facultativa de asigurare a locuintei, reinnoita ... (vezi toată discuția)
Asigurare casa spaca spaca Ma numesc Spaca si am si eu o nelamurire legat de asigurarile la casa. Totul incepe astfel:am achizitionat o casa pe 19.02 .2015 prin programul prima casa. La ... (vezi toată discuția)
Impunere platire dubla asigurare . buna ziua, in 2007 am luat un credit imobiliar iar printre conditii ... kboomcat kboomcat Buna ziua, in 2007 am luat un credit imobiliar iar printre conditii a fost incheierea unei asigurari a apartamentului in favoarea bancii. Luna aceasta am ... (vezi toată discuția)