Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Miros de lemn ars in apartamentul meu.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Miros de lemn ars in apartamentul meu.

Buna ziua!.Stau intr-o casa cu un etaj , eu la etajul I si un vecin nou la parter.De curand vecinul a inceput sa faca foc cu lemne in bucatarie si mirosul de lemn ars se simte foarte tare in dormitorul meu care este deasupra.Ce pot sa fac pe cale legala daca nu o sa reusesc sa ma inteleg cu el pe cale amiabila?
Cu stima
Este necesara identificarea sparturilor/ neetanseitatilor prin care se propaga mirosul de lemn ars. Posibile fisuri in cosul de fum de la sobe/ masina de gatit.
In mod normal mirosul de lemn ars/ fumul apar cand bate vantul si ferestrele sunt deschise, nu permanent.
Captarea gazelor/ fumului prin cos este buna daca si cosul de fum este construit corect si nu are fisuri sau cosul nu este infundat cu funingine si trebuie curatat de cosar.
Ei folosesc soba veche de gatit , nu ai cum sa astupi toate fisurile iar cosul de fum are diametrul de 100 mm , au fost curatate. Fum inca nu intra in casa dar mirosul de lemn ars da.
Fie sesizati autoritatea de sanatate publica fie formulati actiune in instanta
Multumesc pentru raspuns.