Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare loc de veci

Buna ziua.
Doresc sa-mi cumpar/concesionez un loc de veci. Pe internet exista o multime de oferte de la persoane particulare, contra-cost. Va rog sa ma initiati in regimul juridic al acestor bunuri imobiliare, pentru a putea proceda fara riscuri la realizarea acestei dorinte. Deci nu ma intereseaza in mod exhaustiv legislatia privind regimul juridic al locurilor de veci, ci doar ceea ce trebuie sa stie un cetatean care vrea sa incheie o astfel de “afacere”in conditii legale si fara riscul de evictiune. Exista , cumva, si posibilitatea de a obtine concesionarea unui loc de veci de la primarii, sau alte persoane juridice ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Revenco Gh.

In cimitirele comunitatii, locurile de veci nu se vand, nu se mostenesc, daor se concesioneaza prin primarii pe perioade de timp. De regula, se concesioneaza urmasilor numai dupa inregistrarea decesului unui membru al familiei.
Va puteti adresa cimitirelor private. Poate aici sa se vanda locuri de veci sau sa se concesioneze inainte de inregistrare deces.