Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se poate obtine dreptul la cultivarea si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se poate obtine dreptul la cultivarea si producerea de droguri de risc in Romania (pentru export in alte tari)?

Legea 143/200 mentioneaza in Art. 4. – (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda. Ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine acest drept?
Gasiti informatii aici: [ link extern ] /
Ca persoana fizica nu puteti detine legal acest drept.
Cultivarea plantelor ce contin droguri si sunt prelucrate in mod licit este posibila cu autorizarea Ministerului Agriculturii, prin directiile agricole judetene, respectiv a municipiului Bucuresti , potrivit Regulamentului de aplicare a Legii 143/2000 privind combaterea traficului si consumului ilicit de droguri.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca vreti numai sa exportati depuneti o cerere la DIICOT pentru obtinerea unei autorizatii de producere si export. Se intocmeste un dosar.
cyan, moderator
Va multumesc foarte, foarte frumos! Intr-adevar am nevoie de autorizare doar de la Ministerul Agriculturii prin directiile agricole judetene. Am gasit totodata mai multe informatii in legea 339/2005 ("Legea plantelor, substantelor si preparatelor stupefiante si psihotrope"). Multumesc inca o data pentru raspunsul prompt!