Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consumul de marijuana: autorizat in Romania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consumul de marijuana: autorizat in Romania

Tocmai am aflat ca Romania a devenit al 10-lea stat din lume care a legalizat consumul de marihuana. Ma rog, doar cu reteta de la doctor...

Detalii aici : [ link extern ]

In ciuda deciziei deosebit de marcanta care a fost luata, constat cu stupoare ca nu s-a dezbatut public acest subiect. Antena3 ca de ex. nici nu a pomenit despre el: [ link extern ]

Ne-am scapat cumva de etnobotanice, iar cineva ne baga altceva cu forta pe gat?
chucky9, utilizator
Din cate sunt informat eu doar in cazuri deosebite s-a discutat despre aceasta ipoteza dar nu cred ca s-a stabilit ceva la nivel normativ.

Incercati sa dati link-ul ca lumea sa putem intra ca sa ne uitam si sa citim.
Stimat forumist,

Ați înțeles greșit. Este vorba despre marjhuana medicinală, pentru folosire în scopuri medicinale.

Despre uz obișnuit, nici vorbă.

Cu stimă.
Din pacate marile trusturi de presa, in mod suspect, isi tin gura...

[ link extern ]

Realitatea e singura televiziune unde am gasit o stire despre subiect
[ link extern ]
Nu cred ca s-a adoptat actul normativ.
Este vorba doar de cazuri exceptionale pentru persoanele cu boli grave.Daca legea nu este adoptata nici acele persoane nu au dreptul sa consume marihuana in acest moment.

A nu se intelege ca alte persoane pot fuma asa ceva.Legea interzice in continuare sub sanctiunea legii penale.
Stie cineva despre actul normatic? CUm pot deveni producator...sa vand la farmacii?