Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila linie de credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila linie de credit

Buna ziua !
Societatea la care lucrez a contractat o linie de credit din contul curent, in valoare de 300.000 lei, pe o perioada de 2 ani.
Inregistrarile contabile vor fi:
5121=1621 300.000
666=1682 dobanda
1682=5121 plata dobanzii

Dar nu stiu cum sa fac inregistrarile zilnice din extrasul de cont curent, pt. ca atunci cand am bani in cont, banca isi trage toata suma, iar cand nu am bani, alimenteaza contul cu suma necesara. La sfarsitul zilei, soldul extrasului de cont curent este 0.
Credeti ca este mai bine sa lucrez cu contul 5191, in loc de 1621 si sa
inregistrez: 5121=5191 utilizare linie de credit
5191=5121 regularizare linie de credit
Daca fac aceste inregistrari nu voi mai inregistra in nici un cont suma de 300.000 lei, dar se va vedea in soldul ct 5191 , suma utilizata din linia de credit.
Cum este corect?
Multumesc !
kamy_nora, utilizator
De obicei linia de credit este pe termen scurt(maxim un an).Parerea mea este sa inregistrati doar suma utilizata prin 5191.Daca inregistrati plafonul acordat 5121=1621 300000 denaturati elementele de activ si pasiv , deoarece datoria dvs. la banca este doar ceea ce utilizati din plafon
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Aceeasi parere o am si eu, dar m-a derutat durata de 2 ani a liniei de credit, stiind ca datoriile care depasesc 1 an, sunt clasificate ca datorii pe termen lung.
Multumesc, m-a ajutat mult raspunsul dvs si voi lucra cu 5191.