Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta pierdut act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta pierdut act de vanzare cumparare

Buna ziua,
Am vandut masina in 2011, respectand toate procedurile legale in vigoare:
-act de vanzare cumparare
-oferit fiscal de la taxe si impozite locale

Surpriza! saptamana trecuta am primit amenda pt rovinieta, posesorul a circulat in Ianuarie 2018 fara a plati taxa de drum.

Am cautat actul de vanzare-cumparare insa nu l-am mai gasit.

Cei de la taxe si impozite locale mi-au spus ca nu mai au actul de vanzare cumparare - arhiva se pastreaza numai 5 ani.
Mi-au dat un certificat fiscal prin care se atesta ca am scos masina de pe rolul fiscal in 2011.

Nu mai am nici un nr de contact, nume, CNP, etc. al cumparatorului.

Ce pot face ?

Multumesc!
Face ti contestație la procesul verbal in instanta cu ce probe aveti.
Buna ziua,
Contestati in instanta acea amenda cu probele pe care le aveti si vedeti daca PV respecta prevederile OG2/2001.
Valy1980 a scris:

Buna ziua,

Nu mai am nici un nr de contact, nume, CNP, etc. al cumparatorului.

Cel care a circulat fara rovinieta nu este neaparat cel caruia i-ati vandut masina in 2011, este posibil sa fi fost revanduta de "n" ori pana in 2018.
Nu aveti alta cale decat o actiune in instanta cu probele pe care le detineti privind vanzarea. Eventual o sesizare adresata SRPCIV cu privire la instrainarea masinii.
Anterior oricarui demers contactati SPR evidenta auto si verificati statutul vehiculului
In evidenta politiei exista inregistrati toti proprietarii succesivi ai vehiculului
Nu este obligatoriu ca cel caruia ati vandut dv masina sa fie responsabil pentru amenda rovinieta
se practica vanzarea vehiculeleor fara finalizare procedura inmatriculare si proprietarul din documentele auto se trezeste la interval de 5,10 ani de la vanzarea acestuia ca primeste amenzi
In termen de 15 zile de comunicare,formulati plangere contraventionala impotriva PV la judecatoria responsabila
Concomitent informati oficial SPR evidenta auto si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului care a fost instrainat la fdata si anexati document justificativ pe care il puteti obtine de la SPR care detine inregistrat in baza proprie de date succesiv si cronologic toate documentele de tranzactionare vehicul
ynocentta, utilizator
Buna,
Am fost la DPRCIV(Politie), au verificat si autoturismul apare in continuare pe numele meu, de aceea am primit si amenda. Am expus situatia si nu mi-au dat nici o solutie - au spus ca fara actul de vanzare cumparare nu se poate face nimic.
Nu se poate face o mentiune ca masina este instrainata unui nou propietar neidentificat - au nevoie de o persoana.

In alta ordine de idei la Taxe si Impozite Locale(Primarie) bazele de date nu sunt comune, fiecare sector/judet are o alta baza de date - nu se poate verifica pe rolul fiscal al carei persoane apare autoturismul in acest moment.

Pare o situatie fara iesire....

Cea mai ieftina solutie pare a fi sa platesc rovignieta anual (`120 lei) pana cand masina va merge natural la casat, fiind o masina destul de veche an de fabricatie 92-93.

Daca aveti alte idei.... va rog.

Multumesc,